„Wizualizacja kryzysu klimatycznego” – to nazwa plenerowej wystawy prac 11 fotografików z krajów Europy Środkowej, która jest prezentowana w Pradze. Wśród organizatorów jest Polska Agencja Prasowa. Po Pradze wystawa trafi do Warszawy.
Autorzy pracowali nad tematami, które nie goszczą zbyt często na czołówkach gazet. Udokumentowali na przykład odbudowę mokradeł na Dunaju, jednego z najbogatszych ekosystemów w Europie, oraz lasów w Czechach, które w ostatnich latach zostały zdewastowane przez korniki. Ukazali też skutki suszy i pokazywali umieranie pszczół.
Prace pomagają zrozumieć, jak zmiany klimatu wpływają na nasze życie. Wszystkie historie opowiadane przez fotografie są mocne i apelują o zmianę naszego zachowania wobec natury. Tak wystawę przybliżają towarzyszące zdjęciom afisze w czterech językach państw Grupy Wyszehradzkiej oraz po angielsku.
Wystawa została zorganizowana przy wsparciu Ambasad Królestwa Niderlandów na Słowacji, w Czechach, na Węgrzech i w Polsce. Pomógł jej Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Warunki do pracy artystom stworzyła agencja fotograficzna NOOR, słowacka Fundacja Press Photo, Czech Photo, Herald Europe oraz Polska Agencja Prasowa.
Wystawa będzie pokazywana w Warszawie od 11 kwietnia 2024 r. do początku czerwca. Będą jej towarzyszyć panele dyskusyjne i wykłady dotyczące kryzysu klimatycznego i ochrony środowiska. Zaplanowano spotkania z osobami zaangażowanymi w edukację na temat ochrony klimatu. Będą też warsztaty fotograficzne i spotkania z fotografikami - poinformowała product manager projektu w Polsce Katarzyna Liebrecht z Polskiej Agencji Prasowej.
Z Pragi Piotr Górecki (PAP)
ptg/ jm/