91 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brata Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii, zaraził się szkarlatyną – przypomniało w poniedziałek papieskie muzeum w Wadowicach.
„W ciągu 26 lat życia dał się poznać jako oddany syn, troskliwy brat, wybitny uczeń i student medycyny, a wreszcie wspaniały lekarz. Był przy tym radosnym, pełnym pasji młodym człowiekiem, lubiącym aktywnie spędzać czas. Z wielkim oddaniem opiekował się powierzonymi sobie pacjentami” – podało Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach.
Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetach na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.
Większość młodych lat spędził w Wadowicach, gdzie Wojtyłowie zamieszkali po wojnie. Z wynikiem celującym ukończył tamtejsze gimnazjum. Podobnie jak młodszy o 14 lat brat Karol cenił teatr i również występował w amatorskim zespole prowadzonym przez Mieczysława Kotlarczyka.
W latach 1924-1930 studiował na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był jednym z najlepszych studentów. Promocję na doktora wszechnauk lekarskich otrzymał 28 maja 1930 r. W tej uroczystości uczestniczył dziesięcioletni wówczas brat Karol.
Po kilkumiesięcznej praktyce w Klinice Dziecięcej w Krakowie 1 kwietnia 1931 r. podjął pracę w szpitalu miejskim w Bielsku jako zastępca ordynatora.
Jesienią 1932 r. walczył z epidemią szkarlatyny. 30 listopada spędził całą noc przy przywiezionej do szpitala w stanie śpiączki młodej dziewczynie. Walcząc o jej życie zaraził się septyczną płonicą. Zmarł po czterech dniach, 4 grudnia 1932 r. w wieku 26 lat.
Edmund Wojtyła był cenionym lekarzem. Po jego śmierci Rada Miasta Bielska wystosowała kondolencje do jego ojca i brata. Podczas sesji rady 22 grudnia burmistrz miasta Józef Kobiela powiedział: "Dla jego osoby i ofiarnej pracy oraz zalet jego wzniosłego charakteru zachowamy dozgonną pamięć". Tych słów radni wysłuchali na stojąco.
Lekarz spoczął 6 grudnia 1932 r. na cmentarzu katolickim w Bielsku. Na płycie wyryte zostały słowa: „Swe młode życie oddał w ofierze cierpiącej ludzkości”. Obecnie Edmund spoczywa w grobowcu rodzinnym Wojtyłów i Kaczorowskich na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
W 70. rocznicę śmierci Edmunda Wojtyły jego imię otrzymał szpital ogólny w Bielsku-Białej, w którym pracował. Placówkę scalono ze szpitalem onkologicznym, a patronem został św. Jan Paweł II. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ joz/