Z twórczością Jana Matejki będzie się można zapoznać w Pałacu Wielopolskich (Ostrowiec Świętokrzyski) podczas niedzielnego wernisażu „Jan Matejko zza kulis". Ekspozycja pochodzi z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wydarzenie związane jest z przypadającym w 2023 Rokiem Jana Matejki, upamiętniającym 185. rocznicę urodzin oraz 130. rocznicę śmierci artysty.
„Wystawa przybliża postać jednego z najwybitniejszych polskich artystów – przedstawiciela nurtu malarstwa historycznego, miłośnika przeszłości, zabytków i rzemiosła artystycznego” – poinformowali organizatorzy wystawy.
Na ekspozycji znajdą się źródła, z których artysta czerpał wzory: rysunki, akwarelowe studia kostiumu, obiekty rękodzielnicze, stroje i tkaniny, dziewiętnastowieczne fotografie. „Zaprezentowane zostaną również odbitki drzeworytnicze, projekty do polichromii bazyliki Mariackiej, fotografie oraz reprodukcje obrazów Jana Matejki” – zaznaczono.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć wykład pt. „Nieoczekiwane spotkanie z Janem Matejką”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 16. Wystawa będzie dostępna do 17 marca 2024 roku.
Jan Matejko urodził się 24 czerwca 1838 roku w Krakowie. Jego ojciec - nauczyciel muzyki, miał czeskie korzenie; matka pochodziła z polsko-niemieckiej rodziny trudniącej się rymarstwem.
Od dzieciństwa Jan wykazywał się dużym talentem plastycznym. Uczęszczał do krakowskiego Gimnazjum św. Anny; w 1858 r. dzięki stypendium wyjechał na studia do Monachium.
Po ich zakończeniu i powrocie do rodzinnego miasta wynajął małą, z uwagi na kiepski stan finansowy, pracownię, gdzie w 1862 r. namalował jedno ze swoich najbardziej znanych dzieł - "Stańczyka".
Indywidualny styl malarski Matejki ukształtował się ok. połowy lat 60. XIX wieku. Obrazy Matejki charakteryzuje nie tylko kunszt wykonania, ale także komponowanie wielopostaciowych i panoramicznych scen, świetnie zaaranżowanych z precyzyjnie przedstawionymi postaciami pełnymi ekspresji. Prace artysty cechuje pełnia barw, precyzja konturu i dopracowane szczegóły. Z czasem w obrazach Matejki widać tendencję do pogłębienia dramaturgii scen oraz drobiazgowego odtwarzania strojów, wnętrz czy sprzętów.
W uznaniu jego talentu uczyniono go honorowym członkiem Akademii paryskiej, wiedeńskiej, praskiej i berlińskiej oraz Akademii Rafaelowskiej w Urbino.
Jan Matejko zmarł po krwotoku 31 października 1893 r.
Jego uczniami byli m.in. znani przedstawiciele polskiego modernizmu Józef Mehoffer, Stanisław Wyspiański, Maurycy Gottlieb i Jacek Malczewski. (PAP)
autor: Wiktor Dziarmaga
wdz/ pat/