2023 rok przejdzie do historii pod znakiem trwającej, brutalnej agresji Rosji na Ukrainę. Wciąż liczne były wyrazy solidarności z broniącymi się Ukraińcami. We wrześniu otwarto siedzibę Muzeum Historii Polski.
STYCZEŃ
8.01 - Grób ojca świętego Benedykta XVI w Watykanie został udostępniony wiernym.
10.01 - Muzeum Cytadela Spandau w Berlinie rozszerzyła swoją ekspozycję "Ujawnione. Berlin i jego zabytki" o posągi koni z brązu pochodzące z Nowej Kancelarii Rzeszy wybudowanej dla Adolfa Hitlera. Dyrektor placówki Urte Evert podkreśliła, że celem nie jest uczynienie sztuki nazistowskiej akceptowalną.
10.01 - W Gdyni odsłonięto Pomnik Obrońców Polskiego Wybrzeża poległych w walce z Niemcami w 1939 r.
10.01 - W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii zostało sprzedanych 1,43 mln egzemplarzy książki "Ten drugi", autorstwa Harry'ego, księcia Sussexu, czyniąc ją najszybciej sprzedającą się książką non-fiction wszech czasów.
20.01 - Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński spotkał się w Warszawie z ministrem kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandrem Tkaczenką. Tematem roboczego spotkania była dalsza współpraca Polski i Ukrainy w zakresie wspierania ochrony dziedzictwa kulturowego na Ukrainie, działalność Funduszu Trójkąta Lubelskiego na Rzecz Digitalizacji Dziedzictwa Kulturowego oraz potrzeba bardziej intensywnej międzynarodowej współpracy w obszarze przeciwdziałania rosyjskiej propagandzie.
22.01 - Prezydenci Polski i Litwy - Andrzej Duda i Gitanas Nauseda - wzięli udział w uroczystościach z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego.
LUTY
8.02 - Andrzej Poczobut, dziennikarz, działacz mniejszości polskiej na Białorusi, został skazany przez sąd obwodowy w Grodnie na 8 lat więzienia w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.
23.02 – W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w przededniu rocznicy napaści Rosji na Ukrainę odbył się, zorganizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Teatr Wielki – Operę Narodową, koncert „Solidarni z Ukrainą”. Na największej polskiej scenie operowej wystąpiły Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej pod dyrekcją muzyczną Michała Klauzy oraz Młodzieżowa Orkiestra Akademicka (MASO) z Charkowa „Słobożański” pod dyrekcją Jurka Dybała.
25.02 - Film "Adamant" Nicolasa Philiberta otrzymał Złotego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.
MARZEC
1.03 - Wręczono nagrody 3. Festiwalu Kultury Narodowej "Pamięć i Tożsamość". Złote Ryngrafy przyznano m.in. twórcom: serialu "Korona Królów. Jagiellonowie, filmu dokumentalnego "Gra o koronę", cyklu programów "Wędrowiec Polski" i spektaklu "Komedianci, czyli Konrad nie żyje". Platynowy Ryngraf trafił do reżysera filmu "Filip" Michała Kwiecińskiego.
12.03 - Odbyła się 95. ceremonia wręczenia Oscarów - film "Wszystko wszędzie naraz" zdobył siedem nagród, w tym dla najlepszej aktorki, najlepszego aktora drugoplanowego, najlepszego scenariusza oryginalnego, najlepszego reżysera i najlepszego filmu.
17.03 - Dokonano dziewięciu nowych wpisów na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - trafiły na nią m.in. tradycja wyplatania koszy „wikowych” w gminie Ciężkowice, wyplatanie z korzeni świerkowych w Beskidzie Śląskim, zwyczaje górnicze związane z kultem św. Kingi i św. Barbary, bobowska koronka klockowa, plecionkarstwo oraz zielarstwo i ziołolecznictwo na Śląsku Opolskim, tradycje hafciarskie w Dobrzeniu Wielkim.
22.03 - Nagrodę Literacką Skrzydła Dedala przyznawaną przez Bibliotekę Narodową wręczono Piotrowi Wierzbickiemu pisarzowi, eseiście i publicyście.
27.03 - Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powołał nową instytucje kultury - Teatr Klasyki Polskiej.
KWIECIEŃ
2.04 – Wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński spotkał się z dyrektor generalną UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych dla Wychowania, Nauki i Kultury) Audrey Azoulay. Głównym tematem rozmów była pomoc udzielana Ukrainie oraz możliwości realizowania wspólnych z UNESCO przedsięwzięć przy wykorzystaniu eksperckiego wsparcia polskiego Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie. Azoulay wyraziła podziękowanie dla Polski za nasze zaangażowanie w pomoc Ukrainie i przyjęcie milionów uchodźców wojennych.
7.04 - W wieku 103 lat zmarł w Boynton Beach Benjamin Ferencz, amerykański prawnik węgierskiego pochodzenia, ostatni żyjący oskarżyciel w procesach norymberskich. "Zbrodnie, które Rosja obecnie popełnia przeciwko Ukrainie, są hańbą dla ludzkości, a ich sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności za agresję, zbrodnie i morderstwa" - mówił Ferencz w marcu 2022 r. dodając, że chce zobaczyć Putina za kratami. Uważał, że uwięzienie Putina jest bardzo realne - wystarczy determinacja. "Rosjanie nie żyją na księżycu" - skomentował.
18.04 – W przeddzień 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim z udziałem m.in. ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego w ogrodzie dawnego Szpitala Bersohnów i Baumanów w Warszawie wkopano kapsułę czasu. Znalazły się w niej m.in.: akt powołania MGW oraz aktualny statut, pierwsze szkice architektoniczne budynku przyszłego Muzeum, pendrive z nagraniami osób, które odegrały istotną rolę w rozwoju Muzeum, przesłanie od Rady Muzeum, a także pamiątki od darczyńców oraz gości specjalnych.
MAJ
10.05 - Z inicjatywy samorządowców, popartej wnioskiem Ministra Rozwoju i Technologii, Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej działająca przy Głównym Geodecie Kraju zaleciła dla miasta Kaliningrad stosowanie wyłącznie polskiej nazwy Królewiec, a dla obwodu kaliningradzkiego, obwód królewiecki. "Nie chcemy w Polsce rusyfikacji i dlatego podjęliśmy decyzję o zmianie nazywania w naszym rodzimym języku Kaliningradu i obwody kaliningradzkiego. Nazewnictwu nam narzuconemu i sztucznemu, które nie jest związane z naszą historią. Fakt nazwania dużego miasta położonego blisko naszej granicy imieniem M.I. Kalinina, czyli zbrodniarza współodpowiedzialnego m.in. za wydanie decyzji o masowym wymordowaniu polskich oficerów w Katyniu w 1940 r., budzi w Polakach negatywne emocje" - wyjaśnił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
13.05 - Reprezentantka Szwecji Loreen utworem "Tattoo" wygrała finał 67. Konkursu Piosenki Eurowizji.
15.05 – Wmurowano kamień węgielny pod budowę siedziby Instytutu Pileckiego przy ul. Siennej w Warszawie.
18.05 - Film "Apolonia, Apolonia" otrzymał Grand Prix 20. Festiwalu Filmów Dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity.
23.05 – Ministrowie kultury Polski, Litwy i Ukrainy podpisali w Krakowie deklarację współpracy na rzecz wsparcia dziedzictwa kulturowego Ukrainy.
CZERWIEC
4.06 - Nagrodę im Lecha Kaczyńskiego podczas Kongresu "Polska Wielki Projekt" otrzymał grafik i malarz Janusz Kapusta.
19.06 - Laureatami Wielkich Nagród Festiwalu "Dwa Teatry - Zamość 2023" zostali Zofia Kucówna i Krzysztof Wakuliński.
27.06 - Film "Anatomia upadku" Justine Triet został uhonorowany Złotą Palmą 76. festiwalu w Cannes. Grand Prix otrzymała brytyjsko-polska koprodukcja "Strefa interesów" Jonathana Glazera.
LIPIEC
9.07 - Ministrowie kultury: Polski – Piotr Gliński, Łotwy – Nauris Puntulis, Ukrainy - Ołeksandr Tkaczenko, Litwy - Simonas Kairys i Estonii - Heidy Purga podpisali w Rydze wspólną deklarację dotyczącą międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Ministrowie zadeklarowali m.in., że ich wspólnym interesem jest to, aby powstał Międzynarodowy Fundusz Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Ukrainy pod auspicjami UNESCO.
9.07 - W katedrze Apostołów Piotra i Pawła w Łucku prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski wzięli udział w nabożeństwie ekumenicznym upamiętniającym ofiary rzezi wołyńskiej.
14.07 - W wieku 109 lat zmarł pułkownik WP w stanie spoczynku Kazimierz Klimczak będący do momentu śmierci najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce oraz najstarszym żyjącym powstańcem warszawskim.
29.07 - Sejm ustanowił patronów roku 2024. Zostali nimi: pisarz Marek Hłasko, arcybiskup Antoni Baraniak, dyktator powstania styczniowego Romuald Traugutt, polityk Wincenty Witos, rodzina Ulmów, poeta Kazimierz Wierzyński, pisarz Melchior Wańkowicz oraz polityk i pisarz pułkownik Zygmunt Miłkowski.
SIERPIEŃ
1.08 - W całym kraju obchodzono rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Z okazji obchodów 79. rocznicy powstania warszawskiego oraz 80. rocznicy powstania w Treblince odsłonięto przy ul. Marszałkowskiej 60 w Warszawie, tablicę upamiętniającą Pereca i Samuela Willenbergów.
2.08 - "Więźniowie, którzy wzniecili w Treblince bunt, świadomi ryzyka, spróbowali zatrzymać ludobójstwo" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas uroczystości upamiętniających 80. rocznicę buntu żydowskich więźniów na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Treblince.
4.08 - Na Cmentarzu Powstańców Warszawy odbył się pogrzeb dziewięciu ofiar powstania warszawskiego, których szczątki wydobyto w trakcie prac archeologicznych przy ul. Koźmińskiej 7, na terenie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących nr 8 na Czerniakowie.
4.08 - Aktor, reżyser i pedagog Krzysztof Globisz otrzymał nagrodę "Człowieka Słowa" podczas 9. Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.
6.08 - Prezydent Andrzej Duda odznaczył pośmiertnie ks. Franciszka Blachnickiego Orderem Orła Białego.
6.08 - Złotym Yorickiem 27. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku spektakl "Romeo i Julia" Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
13.08 - W Cytadeli Warszawskiej odbyła się uroczystość otwarcia nowej siedziby Muzeum Wojska Polskiego. Wzięli w niej udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.
WRZESIEŃ
9.09 - Lekturą 12. Narodowego Czytania było "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.
9.09 - Film "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa otrzymał Złotego Lwa 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
10.09 - W Markowej koło Łańcuta odbyła się msza beatyfikacyjna Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci zamordowanych przez okupantów niemieckich podczas II wojny światowej. Po raz pierwszy w historii wśród beatyfikowanych było również nienarodzone dziecko. Nabożeństwu przewodniczył wysłannik papieża Franciszka, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. W uroczystości uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą oraz premier RP Mateusz Morawiecki.
21.09 - Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Nature" najstarsza znana konstrukcja drewniana, licząca 476 tys. lat, została odkryta przy wodospadzie Kalambo w Zambii.
23.09 - Film "Kos" Pawła Maślony został nagrodzony Złotymi Lwami 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
29.09 - W Warszawie rozpoczął się trzydniowy Festiwal Otwarcia Muzeum Historii Polski - działającego od tego dnia w nowej siedzibie na terenie Cytadeli.
30.09 - Jerzy Kalina otrzymał Platynowy Opornik za całokształt twórczości podczas gali zamknięcia 15. Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.
PAŹDZIERNIK
1.10 - Parada Pułaskiego w Nowym Jorku odbyła się po raz pierwszy z udziałem urzędującego prezydenta RP Andrzeja Dudy.
2.10 - Nagroda Literacka NIKE została przyznana Zycie Rudzkiej za powieść "Ten się śmieje, kto ma zęby".
5.10 - Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury został Norweg Jon Fosse.
12.10 - Projekt pracowni WXCA GROUP sp. z o.o. został zwycięzcą konkursu architektoniczno-urbanistycznego na opracowanie koncepcji odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie wraz z zagospodarowaniem terenu.
19.10 – W Toruniu otwarto siedzibę Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II. "To miejsce wyjątkowe, którego głównym celem jest przedstawienie dziejów państwa polskiego – od chrześcijańskich początków po współczesność – widzianych poprzez pryzmat aksjologii św. Jana Pawła II – największego Polaka w dziejach" - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
LISTOPAD
2.11 - Odbyła się premiera utworu "Now and Then" zespołu The Beatles, nagranego częściowo w 1977 roku przez Johna Lennona.
8.11 - Pisarz Józef Hen obchodził setne urodziny.
9.11 - Obraz Tamary Łempickiej pt. "Kizette II" ("Kizette w różowej sukience") został zakupiony w nowojorskim domu aukcyjnym Christie’s za kwotę 14,785 mln dolarów.
1O.11 - Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza otrzymał Rafał Wojasiński za książkę "Tefil".
11.11 - Z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości, prezydent Andrzej Duda odznaczył Jerzego Kalinę Orderem Orła Białego.
12.11 - Nagrody Mediów Publicznych 2023 otrzymali: Filip Zylber i Piotr Śliskowski w kategorii "Obraz", Maria Pomianowska za "Muzykę", Krzysztof Masłoń za "Słowo" oraz Jarosław Jakubowski w kategorii "Idea".
18.11 - Operator i reżyser filmu "The New Boy" Warwick Thornton zdobył Złotą Żabę w konkursie głównym 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage w Toruniu.
27.11 - Książka "Prophet Song" (Pieśń proroka), irlandzkiego pisarza Paula Lyncha - dystopijna wizja totalitarnej Irlandii - otrzymała nagrodę Bookera.
28.11 - Pisarz Marek Nowakowski został pośmiertnie uhonorowany Drzwiami do Wolności Festiwalu Filmowego Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci.
GRUDZIEŃ
5.12 - Polonez, tradycyjny polski taniec narodowy, został wpisany na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
5.12 - Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku otrzymało Nagrodę EMYA (European Museum of the Year Award) - prestiżowy tytuł Europejskiego Muzeum Roku 2024.
15.12 - Mieszkający w Polsce rosyjski reżyser teatralny Iwan Wyrypajew został przez sąd w Moskwie zaocznie skazany na 8 lat więzienia za rozpowszechnianie "nieprawdziwych informacji" o rosyjskiej armii.
18.12 - Stołeczny Ratusz rozpoczął procedurę odwołania Moniki Strzępki ze stanowiska dyrektorki Teatru Dramatycznego w Warszawie.
19.12 - Wieczorem Sejm podjął uchwałę w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej. Uchwałę poparli wszyscy głosujący posłowie KO, Polski2050, PSL i Lewicy. Przeciw było 82 posłów PiS i dwóch posłów koła Kukiz'15. Od głosu wstrzymało się 16 posłów Konfederacji. Ponad 100 posłów PiS nie brało udziału w głosowaniu.
19.12 - Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej i Rady Nadzorcze. Powołał nowe Rady Nadzorcze spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek. Jak wskazano w komunikacie MKiDN, konieczność tego rodzaju działań oraz uzasadnienie wyznaczyła uchwała Sejmu z 19 grudnia br. w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej.
21.12 - "Została w sposób rażący przez pana ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza złamana konstytucja" - powiedział prezydent Andrzej Duda w Radiu Zet. "Nie może być tak, że Sejm wydaje uchwały i te uchwały zdaniem ministra konstytucyjnego zastępują czy też zmieniają ustawy" - dodał. "Bardzo chciałbym przyzwoitości w życiu publicznym i praworządności w Polsce. To, co wczoraj działo się, niestety zaprzecza temu całkowicie, ponieważ wczoraj została w sposób rażący przez pana ministra Sienkiewicza złamana konstytucja" - ocenił prezydent Duda. "Nie może być tak, że Sejm wydaje uchwały i te uchwały zdaniem ministra konstytucyjnego zastępują ustawy, czy też zmieniają ustawy" - podkreślił.
21.12 - "Poruszeni bohaterską postawą Magdaleny Gudzińskiej-Adamczyk, która w Sejmie podjęła heroiczną obronę godności religii i tradycji żydowskiej przed bandyckim atakiem posła Grzegorza Brauna postanawiamy uhonorować ją Medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego - poinformowało Towarzystwo Jana Karskiego. 12 grudnia poseł Konfederacji Grzegorz Braun, używając gaśnicy proszkowej, zgasił zapalone w Sejmie świece chanukowe.
21.12 - Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz odwołał Janusza Stanisława Janowskiego z funkcji dyrektora Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki.
22.12 - "Wzywamy wszystkich Polaków, którym bliskie są ideały wolności, by wzięli udział w proteście; 11 stycznia wolni Polacy zaprotestują przed Sejmem przeciwko dyktatowi siły i łamaniu prawa przez rząd Donalda Tuska i sejmową koalicję" - powiedział PAP rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.
23.12 - "Najpierw parlament przyjął uchwałę o przywróceniu bezstronności mediów. Na tej podstawie minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz odwołał w środę całe kierownictwo nadawców publicznych: prezesów i rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i agencji prasowej PAP" – napisano na portalu niemieckiego dziennika "Welt"."Zmiany wywołały histeryczne oburzenie wśród polityków i zwolenników PiS. Przedstawiciele partii zajęli pomieszczenia w stacji, a przed gmachem TVP obywatele protestowali przeciwko Tuskowi i na rzecz +wolnych mediów+. Prezydent Andrzej Duda, polityk bliski PiS, również skrytykował to posunięcie, nazywając je +anarchią+ i naruszeniem konstytucji" – relacjonował "Welt". "Donald Tusk, nowy szef polskiego rządu, zapowiada cofnięcie wszystkich decyzji PiS postrzeganych jako godzące w ustrój demokratyczny; wymiana kadr w telewizji publicznej była dopiero początkiem" – prognozuje portal niemieckiego dziennika.
27.12 - "W związku z decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych podjąłem decyzję o postawieniu w stan likwidacji spółek Telewizja Polska S.A., Polskie Radio S.A. oraz Polskiej Agencji Prasowej S.A. W obecnej sytuacji takie działanie pozwoli na zabezpieczenie dalszego funkcjonowanie tych spółek, przeprowadzenie w nich koniecznej restrukturyzacji oraz niedopuszczenie do zwolnień zatrudnionych w ww. spółkach pracowników z powodu braku finansowania" - poinformował w komunikacie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. "To zaprzeczenie jakimkolwiek regułom demokracji; komuna wróciła w pełnej okazałości" – powiedział PAP rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.
28.12 - "Ta decyzja nie bardzo mi się kojarzy z kulturą, natomiast to jest oczywiście decyzja polityczna" - powiedziała w Polsat News Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska, pytana o decyzję szefa MKiDN o postawieniu w stan likwidacji TVP, Polskiego Radia i PAP.
28.12 - Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich zaprotestował przeciwko postawieniu w stan likwidacji mediów publicznych w Polsce.
28.12 - Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wysłała do Europejskiej Grupy Regulatorów Audiowizualnych Usług Medialnych (ERGA) informację ws. "bezprawnej likwidacji spółek mediów publicznych". "Takie działania są niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa" - podkreślono w piśmie KRRiT.
29.12 - Konieczna jest naprawa mediów publicznych, ta sprawa musi być niezwłocznie rozwiązana; KRRiT przygotuje projekt uchwały, a po jego podjęciu zaprezentuje rozwiązania prezydentowi i rządowi - przekazała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak-Bandych po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
29.12 - "Władze Telewizji Polskiej zadecydowały o zawieszeniu od nowego roku Tygodnika TVP, zarówno w wersji polskiej, jak obcojęzycznych" - ogłosił Zespół redakcyjny publikując 319 wydanie Tygodnika TVP.
29.12 - "W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o likwidacji 17 spółek regionalnych rozgłośni Polskiego Radia, jako kontynuacja wcześniejszego procesu" – poinformował na portalu X szef MKiDN Bartłomiej Sienkiewicz. Decyzja ministra kultury i dziedzictwa narodowego dotyczy rozgłośni wchodzących w skład Audytorium 17, powołanego w 2001 roku porozumienia radiowego koordynującego działalność lokalnych stacji Polskiego Radia. Jest to spółka, której udziałowcami jest 17 Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia. Rozgłośnie te w ramach porozumienia wymieniają się audycjami, reportażami i materiałami. W skład Audytorium 17 wchodzą: Radio Białystok, Radio Pomorza i Kujaw (Bydgoszcz), Radio Gdańsk, Radio Katowice, Radio Kielce, Radio Koszalin, Radio Kraków, Radio Lublin, Radio Łódź, Radio Olsztyn, Radio Opole, Radio Poznań, Radio Rzeszów, Radio Szczecin, Radio dla Ciebie (Warszawa), Radio Wrocław, Radio Zachód (Zielona Góra). (PAP)
ksi/ dap/ pat/