"Shoah. Wartość pamięci dla budowy przyszłości" - to hasło zorganizowanych w Palermo w sobotę obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w których uczestniczyła ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders. W wydarzeniu tym udział wzięło kilkuset uczniów miejscowych szkół.
W przemówieniu wygłoszonym podczas uroczystości w teatrze Politeama w Palermo ambasador Anders powiedziała: "Łączymy się myślami ze wszystkimi uczestnikami ceremonii na terenie obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Jest coraz mniej ocalałych i naocznych świadków okrucieństwa, o którym nie możemy nigdy zapomnieć".
Ambasador mówiła o wielu przykładach heroicznych gestów dokonanych przez Polaków podczas drugiej wojny światowej. Przypomniała, że Polska ma największą liczbę osób z tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, choć - jak dodała - "spośród wszystkich narodów europejskich to Polacy najbardziej ryzykowali na mocy okrutnych rozporządzeń nazistowskich władz".
Anna Maria Anders przypomniała dzieje 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem jej ojca, generała Władysława Andersa, który na terenie Związku Radzieckiego uratował z gułagów tysiące żołnierzy i cywilów, bez rozróżnienia na wiarę i narodowość.
Zwracając się do uczniów sycylijskich szkół polska ambasador dodała: "Myślę o wszystkich dzieciach - naocznych świadkach i ofiarach dzisiejszych konfliktów, wśród nich wojny na Ukrainie i konfliktu na Bliskim Wschodzie".
Jak zaznaczyła, dzisiejszą misją jest to, by "nie zapominać".
W czasie sobotniego wydarzenia w teatrze w Palermo wysłuchano opowieści Lidii Maksymowicz, która jako dziecko była więziona w Auschwitz i poddawana okrutnym eksperymentom. Jej historię Włosi poznali dzięki książce "Dziewczynka, która nie potrafiła nienawidzić". Napisała ją wraz z dziennikarzem Paolo Rodarim.
Wysłuchano też wypowiedzi dyrektora Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotra Cywińskiego. "Od czasów epoki rzymskiej powtarzamy bez refleksji, że historia jest nauczycielką życia , ale prawdziwą nauczycielką życia jest pamięć, a nie historia" - mówił.
W ceremonii uczestniczył także konsul generalny w Rzymie Bartosz Skwarczyński, a jednym z głównych jej organizatorów był konsul honorowy w Palermo Davide Farina. Obecni byli przedstawiciele Polonii z Sycylii.
Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ sp/