Odprawę żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, którzy w marcu 1939 r. objęli półroczną służbę na Westerplatte, przypomną w sobotę mieszkańcom Kielc organizatorzy inscenizacji historycznej, która odbędzie się na miejskim rynku.
Odprawa wymiennego kontyngentu wartowniczego dla placówki na Wybrzeżu miała miejsce 22 marca przed 75 laty, w koszarach wojskowych na podkieleckiej Bukówce.
Na rozkaz Ministerstwa Spraw Wojskowych, służbę na Westerplatte objęło wówczas 68 żołnierzy. Wchodzili oni w skład polskiej załogi składnicy tranzytowej dla materiałów wojennych, transportowanych drogą morską na potrzeby armii.
W sobotę przed południem na kieleckim Rynku zaplanowano apel upamiętniający odprawę żołnierzy z Bukówki. Odczytany będzie m.in. rozkaz wyjazdu służących w pułku na Westerplatte.
Zaprezentowane zostaną sylwetki kilku westerplatczyków. Zdjęcia postaci będą wyświetlane na telebimie, a ich życiorysy przypomną lektorzy. Odtworzony zostanie również ostatni wywiad z majorem Ignacym Skowronem - najdłużej żyjącym obrońcą Westerplatte, który zmarł w sierpniu 2012 r. Spoczywa na cmentarzu w podkieleckich Brzezinach.
Jak powiedziała PAP prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku Zofia Nowak, będzie można także obejrzeć inscenizację przekazania repliki karabinu maszynowego żołnierzom służącym w pułku. Przed wybuchem II wojny światowej taką broń zakupiono ze zbiórek społecznych i podarowano wojskowym z Bukówki.
„Widzowie dowiedzą się też – na podstawie źródeł historycznych – w jaki sposób konkretni mieszkańcy Kielc i różne grupy lokalnej społeczności wspierały przed 1 września 1939 roku, Fundusz Obrony Narodowej” - dodała Nowak.
W uroczystości wezmą udział m.in. rodziny żołnierzy, którzy służyli na Westerplatte, uczniowie kieleckich szkół, młodzież z klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego i przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznych.
Organizatorami uroczystości są Urząd Miasta Kielce i kieleckie Stowarzyszenie Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku.
W piątek uczczono pamięć siedmiu westerplatczyków, pochowanych na kieleckich cmentarzach - na ich grobach złożono kwiaty i zapalono znicze.
Westerplatte to gdański półwysep przy ujściu Martwej Wisły. W latach 1926-39 funkcjonowała na nim Wojskowa Składnica Tranzytowa, której tygodniowa obrona we wrześniu 1939 r. pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego stała się jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu przeciw niemieckiemu najeźdźcy. (PAP)
ban/ abe/