Jak wygląda świat widziany oczami osób z depresją będzie można przekonać się podczas wystawy organizowanej 23 lutego w Brodziak Gallery w Poznaniu. Na projekt "Zrozumieć #depresJA” składa się cykl zdjęć, które powstały dzięki współpracy Pauliny Mikołajczak z Bonder Photography.
23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Inspiracją dla stworzenia zestawu 12 czarno-białych prac fotograficznych stały się dla autorów projektu rozmowy z osobami zmagającymi się z tą chorobą.
Jak powiedziała PAP współautorka i pomysłodawczyni projektu, Paulina Mikołajczak, depresja wciąż jest tematem tabu; wiele osób, częściej mężczyźni niż kobiety, woli się nie przyznawać, że z nią walczy. Depresja dotyka coraz większej liczby osób, dlatego tak ważne jest propagowanie wiedzy na jej temat.
"Ta choroba nie ma twarzy mężczyzny, kobiety, dziecka; może dotknąć każdego niezależnie od jego profesji i stanu majątkowego. Z różnymi rodzajami depresji zmaga się wiele osób z mojego otoczenia. Nie zawsze potrafiłam z nimi rozmawiać tak, by czuły moje wsparcie, dlatego postanowiłam im pomóc w inny sposób. Stąd wziął się projekt "Zrozumieć #depresJA" – powiedziała Paulina Mikołajczak.
Pomysłodawczyni projektu podkreśliła, że zdrowemu trudno jest pojąć, jak się czuje osoba przechodząca przez depresję. Chory nie ugotuje obiadu, nie zajmie się dzieckiem, niekiedy nie ma nawet siły wstać z łóżka. Przebywanie z chorym na depresję wymaga ogromnej siły, cierpliwości, ale przede wszystkim zrozumienia. Gdy zrozumiemy, co odczuwa osoba przechodząca przez depresję i nauczymy się jak postępować w ciężkich chwilach, łatwiej będzie pokonać kryzys.
"Punktem wyjścia do każdej z prac było za każdym razem jakieś hasło, fraza, skojarzenie, które słyszałam od osoby z depresją. Ktoś mówił, że czuje się niewyraźny, ktoś inny, że czuje się jakby był obok własnego ciała, obok rzeczywistości. Te stwierdzenia przełożyliśmy na język fotografii" – powiedziała Paulina Mikołajczak.
Bonder Photography zauważył, że depresja dotyka także osób, które odnoszą sukcesy i o których nikt by nie powiedział, że mogą mieć jakiekolwiek kłopoty.
"O zmaganiach z depresją słyszałem nieraz od modelek z którymi przyszło mi pracować – to młode dziewczyny, atrakcyjne, skazane na sukces. Nasze zdjęcia są czarno-białe także dlatego, że w taki właśnie, czarno-biały sposób widzą świat osoby zmagające się z tą chorobą. Szymon Brodziak mówi, że dobre zdjęcie to takie, które chciałoby się powiesić u siebie na ścianie. Nasze prace są ciekawe, budzą emocje, mam jednak świadomość, że ich raczej nikt nie chciałby mieć u siebie” – powiedział.
Paulina Mikołajczak zdradziła, że wśród prac prezentowanych na wystawie będzie także zdjęcie z uśmiechem na pierwszym planie. Osoby z depresją w pracy, w szkole, w towarzystwie także się uśmiechają, często sprawiają wrażenie osób pogodnych - nikt nawet nie podejrzewa, z czym muszą się zmagać.
Autorzy projektu podkreślili, że cieszy ich możliwość prezentacji zdjęć w wyjątkowym, uznanym w świecie fotografii miejscu – w autorskiej galerii uznanego twórcy Szymona Brodziaka. "Naszą ideą jest pokazywać sztukę, ale także otwierać się na problemy społeczne. Właśnie dlatego postanowiliśmy zaopiekować się tym projektem. Liczymy na to, że w ten sposób przyczynimy się do wzrostu społecznej świadomości na temat depresji. Brodziak Gallery jest mekką czarno-białej fotografii, prezentowane w ramach projektu zdjęcia także opierają się na czerni i bieli" – powiedziała PAP menedżer galerii Laura Kucal.
Wystawa będzie dostępna w Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją oraz 24 lutego. Drugiego dnia w otoczeniu zdjęć odbędzie się otwarte spotkanie na temat depresji z udziałem specjalistów oraz osób zmagających się z tą chorobą.
"Mamy nadzieję, że w ten sposób uda się komuś pomóc, może wsparcie trafi do kogoś, kto mieszka z osobą z depresją. Przy okazji przygotowań naszego projektu uświadomiliśmy sobie, że osoby z depresją, nie tylko w Poznaniu, mogą mieć kłopot z dotarciem do terapeutów, specjalistów, dzięki którym mogliby zdrowieć. Jest ich ograniczona liczba, zaś osób wymagających wsparcia przybywa" – powiedziała Paulina Mikołajczak.
Według Światowej Organizacji Zdrowia, depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw. Eksperci przewidują, że do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Jest to powszechne zaburzenie zdrowia psychicznego, na które może zachorować każdy, bez względu na płeć, wiek czy wykonywany zawód. Depresja jest uleczalna.
Autorzy projektu zamierzają prezentować go w kolejnych miejscach w Polsce. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ aszw/