Spieszymy się z odbudową Pałacu Saskiego. Chcemy, żeby wreszcie Grób Nieznanego Żołnierza, czyli tak naprawdę jedyny ołtarz ojczyzny, został obudowany godnie - powiedział PAP minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz.
„My z odbudową Pałacu Saskiego się spieszymy. Chcemy, żeby było szybko i żeby wreszcie Grób Nieznanego Żołnierza, czyli tak naprawdę jedyny ołtarz ojczyzny, jedyny dla wszystkich Polaków, został obudowany godnie. Taki jest sens tego przedsięwzięcia” – podkreślił w rozmowie z PAP minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zwrócił uwagę, że „poprzedniemu zarządowi (Pałacu Saskiego - PAP) przez rok nie udało się zabezpieczyć zabytkowych fundamentów Pałacu Saskiego, wystarczyło zmienić zarząd i w przeciągu dwóch miesięcy już stoi zabezpieczenie”.
Rzecznik spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński poinformował, że w poniedziałek „rozpoczął się montaż hali na skrzydle południowym zasłaniającej dawne relikty, te najstarsze, piwnic Pałacu Saskiego”. „Odsłaniamy te relikty, które są wpisane do rejestru zabytków, te relikty będą zachowane po odbudowie, one będą konserwowane w dalszym ciągu. (...) W przyszłości będą włączone do projektu zwycięskiej pracowni i będą cieszyły oko wszystkich odwiedzających” – dodał.
Przypomniał, że pracownia WXCA zajęła pierwsze miejsce w konkursie architektoniczno-urbanistycznym na opracowanie koncepcji Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie wraz z zagospodarowaniem terenu.
Zapewnił, że spółka Pałac Saski „dołoży wszelkich starań, żeby tę inwestycję jak najmocniej przyspieszyć, jak najmocniej wyśrubować, ten i tak już wyśrubowany harmonogram tak, aby, jak ustaliliśmy w tym 2030 r. warszawiacy widzieli już Pałac Saski, Pałac Brühla i ciąg kamienic przy ul. Królewskiej”.
19 stycznia MKiDN poinformowało, że „w trosce o prawidłowe wydatkowanie środków publicznych oraz kierując się wolą należytej realizacji inwestycji, a także dodatkowymi przesłankami dotyczącymi działalności spółki, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz postanowił odwołać zarząd spółki Pałac Saski”. „Zmianie uległ także skład rady nadzorczej” – czytamy.
Prezesem jednoosobowego zarządu został Jan Zajączkowski. Aktualnie w składzie Rady Nadzorczej spółki Pałac Saski są: Małgorzata Podrecka – reprezentująca Prezydenta RP, Aleksander Galos – reprezentant Prezesa Rady Ministrów, Katarzyna Olesiak - reprezentująca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Grzegorz Kłoczko – reprezentant Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Joanna Beza-Bojanowska – reprezentująca Ministra Finansów, Michał Olszewski – reprezentant prezydenta m.st. Warszawy.
Odbudowa Pałacu Saskiego stanowi realizację deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy z 11 listopada 2018 r., która zakończyła wieloletnią debatę publiczną nad potrzebą odbudowy historycznych gmachów przy pl. Piłsudskiego. Budowle mają stać się dopełnieniem odbudowy zniszczonej w czasie II wojny światowej stolicy, a w konsekwencji być symbolem umocnienia jedności wspólnoty obywatelskiej. Oddanie do użytku gmachów Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic planowane jest w 2030 r. (PAP)
Materiał wideo dostępny na:
https://wideo.pap.pl/videos/71830/
oraz na PAP.PL:
https://www.pap.pl/aktualnosci/szef-mkidn-spieszymy-sie-z-odbudowa-palacu-saskiego-chcemy-zeby-grob-nieznanego
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ aszw/