Dzieła Rembrandta, Dürera, a także odzyskana z Japonii „Madonna z dzieciątkiem” Alessandro Turchiniego, zostaną zaprezentowane na wystawie „Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich”, czynnej od 9 marca w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Ekspozycja została przygotowana z okazji jubileuszu Muzeum Książąt Lubomirskich. „Ta wystawa jest próbą artystycznego spojrzenia na 200 lat nieoczywistej i niełatwej historii tego muzeum” – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich dr Łukasz Kamiński.
Joanna Bloch, dyrektor Muzeum Książąt Lubomirskich, podkreśliła, że na wystawie zostaną zaprezentowane zbioru muzeum, jego historia oraz historia ludzi związanych z tą instytucją. „To muzeum powstało z pasji dwóch kolekcjonerów – Józefa Maksymiliana Ossolińskiego oraz Henryka Lubomirskiego” - przypomniała. „Później wszystkie obiekty, które pojawiały się w kolekcji tego muzeum, to było dary” – dodała.
Hanna Kuś-Joachimiak kuratorka z Muzeum Książąt Lubomirskich wyjaśniła, że wystawa została podzielona na trzy części. „Zaczynamy od Sali 1823, czyli roku w którym powstało muzeum. Tam znajdą się eksponaty związane z kolekcją założycielską” – powiedziała.
W drugim z pomieszczeń – Sali 1923 – prezentowany jest okres rozkwitu muzeum, które wówczas miało siedzibę we Lwowie. „W tej części pokazujemy osoby ważne dla muzeum, czyli m.in. Mieczysława Gębarowicza, Andrzej Lubomirskiego i jego żonę Leonorę” – mówiła kuratorka. W ostatnim pomieszczeniu prezentowane będą najnowsze zbiory Muzeum Książąt Lubomirskich.
Na wystawie zobaczyć będzie można m.in. Epitafium Jana z Ujazdu (dzieło malarza krakowskiego czynnego w I poł. XV w.), największą w Polsce kolekcję rysunków Rembrandta oraz rysunki Albrechta Dürera. Po raz pierwszy prezentowany będzie również obraz Alessandro Turchiniego "Madonna z dzieciątkiem". To polska strata wojenna odzyskana z Japonii latem 2023 roku.
Eksponowane będą też m.in. monety, medale i starodruki z kolekcji Henryka Lubomirskiego.
Muzeum Książąt Lubomirskich, będące częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, w tym roku obchodzi 200-lecie powstania. Na przełomie 2026 r. i 2027 r. ma zostać otwarty nowy budynek tego muzeum. To pierwsza we Wrocławiu placówka muzealna, której budynek powstanie od fundamentów.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ pat/