Sejm przyjął w piątek uchwałę ws. uczczenia 20. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Izba wyraża w niej wdzięczność wszystkim obywatelom, siłom politycznym, organizacjom i tym, którzy przyczynili się swoją pracą do wstąpienia Polski do UE.
Za uchwałą głosowało 380 posłów, 26 było przeciw, a 19 wstrzymało się od głosu.
W debacie poprzedzającej głosowanie nad uchwałą przedstawiciel jednej z partii rządzących poseł Jarosław Wałęsa (KO) zwrócił uwagę, że "Unia Europejska zmienia się razem z nami". "Musimy sobie uświadomić tutaj w Warszawie, że nie jesteśmy już nowym członkiem UE, jesteśmy członkiem pełnoprawnym tak, jak każdy inny z 27 krajów" - powiedział Wałęsa.
Zaznaczył, że musimy czerpać z UE i zdawać sobie sprawę z tego, że z UE dostaniemy tyle, ile do nie włożymy. "I nie mówię tu o kwestii finansowej, mówię tu o pewnej idei. Idei jedności, która doprowadziła nas do tego miejsca, w którym znajdujemy się tutaj, dzisiaj, teraz" - powiedział poseł KO.
Przedstawiciel opozycji poseł Arkadiusz Mularczyk powiedział, że formacja którą reprezentuje, czy Prawo i Sprawiedliwość oczywiście uważa, że wejście Polski do Unii Europejskiej było ważnym wydarzeniem, godnym uczczenia. Natomiast - jak dodał - "dostrzegamy również, że Unia Europejska ewaluuje w bardzo niekorzystnym kierunku".
Z kolei poseł Konfederacji Grzegorz Braun złożył wniosek o odrzucenie projektu uchwały w całości. Wniosek ten został w głosowaniu odrzucony.
W uchwale podkreślono, że "Sejm wyraża głęboką wdzięczność wszystkim obywatelom, siłom politycznym, organizacjom oraz tym, którzy przyczynili się swoją pracą do historycznego wydarzenia jakim było wstąpienie Polski do UE".
Wyrażono nadzieję, że 20. rocznica stanie się bodźcem do kontynuowania wysiłków na rzecz "lepszej, silniejszej, sprawiedliwej zjednoczonej Europy, w której Polska odgrywa aktywną i odpowiedzialną rolę".
Zaznaczono, że "podjęta przed 20. laty decyzja zapoczątkowała udział Polski w europejskim projekcie integracyjnym, a samo członkostwo przyniosło naszemu krajowi wzmocnienie współpracy międzynarodowej oraz przyspieszyło rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny. Wyrażono również nadzieję, że 20. rocznica stanie się bodźcem do kontynuowania wysiłków na rzecz "lepszej, silniejszej, sprawiedliwej zjednoczonej Europy, w której Polska odgrywa aktywną i odpowiedzialną rolę".
"W obliczu napięć, wyzwań, zagrożeń i niebezpieczeństw, jakich jesteśmy świadkami, nasze członkostwo w Unii Europejskiej powinno być fundamentem bezpieczeństwa, dobrobytu i stabilności naszego państwa" - głosi uchwała. (PAP)
autor: Edyta Roś
ero/ godl/