Walki rycerskie, prezentacje średniowiecznego obozowiska oraz dawnych zawodów pokazy sokolników – to niektóre atrakcje dwudniowego Turnieju Rycerskiego, który w piątek rozpoczyna się w Iłży (Mazowieckie). Przy okazji pobytu w tym miasteczku można przejechać się kolejką wąskotorową i odwiedzić arboretum.
Tradycyjnie w średniowiecznym miasteczku w długi weekend majowy odbywa się turniej rycerski. Do Iłży zjeżdżają członkowie grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Impreza ma długą tradycję, pierwszy turniej odbył się w 1993 roku.
"Swoje umiejętności prezentować będą jedni z najlepszych rycerzy w Polsce, zdobywcy wielu laurów i trofeów, reprezentanci na arenach mistrzostw krajowych, jak i w międzynarodowych turniejach rycerskich" – zapowiadają się organizatorzy.
W trakcie dwudniowej imprezy odbędą się m.in. pokazy rycerzy konnych, broni oblężniczej, turnieje rycerskie. Na gości czeka średniowieczne obozowiska wraz z kuchnią rycerską. Będą też pokazy sokolników, prezentacja dawnych zawodów i różne zabawy dla dzieci.
Atrakcją turystyczna Iłży są też ruiny zamku z wieżą widokową górująca nad średniowiecznym miasteczkiem. Można też przejechać się kolejka wąskotorową do pobliskiej miejscowości Marcule, gdzie znajduje się stworzone przez leśników arboretum z 800 gatunkami drzew i krzewów.
Iłża istniała już w okresie wczesnośredniowiecznym, a prawa miejskie uzyskała w 1239 r. Od XII wieku była siedzibą biskupów krakowskich. W latach 1326-47 bp Jan Grot wzniósł tam zamek warowny, rozbudowany w późniejszych latach XIV w. Dziś z dawnej budowli pozostała cylindryczna wieża, prawdopodobnie z XIII w., resztki baszty, ruiny murów i ślady umocnień ziemnych.
Iłża leży 26 km na południe od Radomia, przy trasie krajowej nr 9 Radom–Rzeszów. (PAP)
Autorka: Ilona Pecka
ilp/ dki/