Problematyce konserwacji w miejscu pamięci poświęcona będzie sesja edukacyjna online, którą przygotowało należące do Muzeum Auschwitz międzynarodowe centrum edukacji. Jak zakomunikowała placówka, odbędzie się ona 28 maja.
„Podczas sesji konserwatorzy z muzeum przedstawią prezentacje dotyczące między innymi konserwacji ruin komór gazowych i krematoriów, a także więźniarskich baraków murowanych i drewnianych na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, malarstwa ściennego i innych śladów historycznych w budynkach byłego obozu Auschwitz I oraz zieleni” – zakomunikował Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz.
Jak dodał, zostaną omówione również inne kwestie Globalnego Planu Konserwacji finansowanego z pieniędzy Fundacji Auschwitz-Birkenau.
Udział w sesji jest bezpłatny. Zgłoszenia należy przesłać do 24 maja przy użyciu formularza, który jest dostępny pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfQ9Tev15JKywqWKKxMvLYgFMlDTvsXSJgFdS9Yxwm5iCOKKQ/viewform. Po tym terminie uczestnicy otrzymają link do sesji.
Sawicki podkreślił, że wyzwania konserwatorskie w Miejscu Pamięci są gigantyczne. Nadzorem objętych jest między innymi 155 budynków, około 300 ruin i śladów poobozowych, w tym ruiny czterech komór gazowych i krematoriów w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau, ponad 13 km ogrodzenia z 3,6 tys. słupów betonowych. „Na blisko 200 ha znajdują się kilometry dróg, rowów melioracyjnych, tory kolejowe z bocznicą i rampą wyładowczą. Stałej konserwacji poddana jest także zieleń niska oraz drzewostan historyczny i powojenny” – wyliczył.
Podkreślił zarazem, że dużą część prac stanowią zabiegi konserwatorskie przy obiektach ze zbiorów muzeum. To między innymi 110 tys. butów, 3,8 tys. waliz, 12 tys. garnków, 470 protez i ortez, 390 sztuk odzieży obozowej, 246 tałesów, a także 4,1 tys. dzieł sztuki obozowej wykonanej przez więźniów i ocalałych. W muzealnym archiwum znajduje się prawie 250 metrów bieżących dokumentów.
„Tak wielka skala prac konserwatorskich wymagała specjalnego rozwiązania finansowego. W 2009 roku została utworzona Fundacja Auschwitz-Birkenau. Jej celem jest stworzenie funduszu wieczystego służącego finansowaniu prac konserwatorskich i zachowaniu wszystkich autentycznych pozostałości po niemieckim obozie Auschwitz” – zakomunikował Paweł Sawicki.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ miś/