Krążący w sieci fałszywy ukraiński dokument o wstrzymaniu ekshumacji ofiar ludobójstwa OUN-UPA w Puźnikach, a także związany z tym tematem deepfake, to według ekspertów zapowiedź wysokiej jakości operacji dezinformacyjnych.
Instytucja Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau otrzymała w tym roku Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wyróżnienie zostało wręczone w środę, 4 czerwca, podczas gali w Ossolineum we Wrocławiu.
Poszukiwanie skarbów, historyczne gry, warsztaty plastyczne, pokaz pracy maszyny parowej, rozpoznawanie zwierzęcych tropów, lekcja fechtunku, etykieta na salonach - to niektóre z atrakcji, jakie na ferie przygotowały dla dzieci muzea w całym kraju.
Okupacja niemiecka miała różny przebieg w poszczególnych regionach Polski. W jej początkowej fazie szczególnie dotknięte bezwzględnością okupanta było Pomorze. Gość naszego podcastu proponuje nazwanie systematycznie przeprowadzonej operacji mordowania Polaków zbrodnią pomorską. Do 1941 roku była to największe zbrodnia cywilna II wojny światowej.
Jak gospodarczo rozwijała się Polska w okresie II RP, a jak w PRL? Czym różniły się od siebie modele rozwoju, które były wówczas realizowane? Czy rzeczywiście wieloletnie plany kojarzone z okresem powojennym są specyfiką PRL? Odpowiedziom na te pytania poświęcony jest nowy podcast Muzeum Historii Polski.