"Ścieżkami Pana Herberta" - to hasło inicjatywy zainaugurowanej w piątek w Sienie w ramach obchodów stulecia urodzin poety. "Słynny polski poeta, który opisał nasze miasto, to dla nas nadzwyczajna wartość dodatkowa" - powiedziała PAP burmistrz Sieny Nicoletta Fabio.
Równoległa inicjatywa realizowana jest w Orvieto. Zbigniew Herbert odwiedził oba te miasta w 1959 roku i opisał je w zbiorze esejów „Barbarzyńca w ogrodzie” (1962).
Projekt upamiętnienia poety zrealizował Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie, Fundacją imienia Zbigniewa Herberta oraz lokalnymi włoskimi władzami.
W eseju o Sienie Herbert napisał między innymi: „To jest mój ostatni wieczór w Sienie. Idę na il Campo wrzucić parę lirów do sadzawki Fontegaia, choć, prawdę mówiąc, nie ma wiele nadziei, abym tu wrócił". "Jeśli nie bałbym się tego słowa, powiedziałbym, że byłem szczęśliwy” - wyznał.
W eseju o Sienie Herbert napisał między innymi: „To jest mój ostatni wieczór w Sienie. Idę na il Campo wrzucić parę lirów do sadzawki Fontegaia, choć, prawdę mówiąc, nie ma wiele nadziei, abym tu wrócił".
"Jeśli nie bałbym się tego słowa, powiedziałbym, że byłem szczęśliwy” - wyznał.
W obu miastach, przy opisanych przez niego zabytkach ustawione zostały duże tablice w języku włoskim i angielskim, na których przedstawiono sylwetkę poety oraz fragmenty jego tekstów na ich temat. Przetłumaczył je na włoski polonista profesor Andrea Ceccherelli z uniwersytetu w Bolonii.
Dłuższej wersji tekstów można posłuchać dzięki kodowi QR.
W mieście, uważanym za perłę architektury i sztuki, tablica stanęła na dziedzińcu jednego z najważniejszych zabytków w mieście - Palazzo Pubblico przy głównym, historycznym placu - Piazza del Campo. W tym wyjątkowym miejscu do tablicy licznie podchodzą włoscy i zagraniczni turyści i czytają o polskim poecie, który opisał Sienę ponad 60 lat temu.
Tablice ustawione zostały też przy Pinakotece i w gmachu muzeum Santa Maria della Scala.
Czwarty, ostatni panel w Sienie stoi przy Fortezza Medicea, majestatycznej twierdzy, zbudowanej w XVI wieku.
Oficjalna prezentacja tego projektu odbyła się w piątek w muzeum Santa Maria della Scala. Obecna była burmistrz Sieny Nicoletta Fabio, która powiedziała PAP: "Słynny polski poeta, który opisał nasze miasto to dla nas nadzwyczajna wartość dodatkowa. Owocem jego podróży do Sieny były wspomnienia i słowa wyrażające jego podziw".
"A zatem nie tylko naszym obowiązkiem, ale przede wszystkim przyjemnością i zaszczytem było udzielenie gościny tej wspaniałej inicjatywie i przypomnienie kogoś, kto nas pokochał i przyczynił się także do tego, że jeszcze lepiej poznaliśmy nasze miasto" - dodała burmistrz. Podkreśliła, że spacer po mieście wśród miejsc opisanych przez poetę jest "nadzwyczajnym świadectwem oraz symbolem serdecznych więzów między Siena a polską kulturą".
Wicedyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Magdalena Trudzik powiedziała podczas prezentacji, że inicjatywa ta poświęcona jest jednemu z największych poetów i pisarzy naszych czasów. "Dzisiaj, po wielu latach właśnie we Włoszech prezentowane są Włochom fragmenty jego dzieł, które dotyczą Italii" - dodała.
Instalacje pozostaną w Sienie i Orvieto do 1 listopada tego roku.
Po raz drugi Siena gości wydarzenie dedykowane Herbertowi. W 2008 roku, w dziesiąta rocznicę jego śmierci odbył się tam trzydniowy festiwal jego twórczości.
Wicedyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Magdalena Trudzik powiedziała podczas prezentacji, że inicjatywa ta poświęcona jest jednemu z największych poetów i pisarzy naszych czasów.
"Dzisiaj, po wielu latach właśnie we Włoszech prezentowane są Włochom fragmenty jego dzieł, które dotyczą Italii" - dodała.
Inaugurację zakończył spacer delegacji władz miasta i organizatorów po miejscach, w których ustawiono tablice. W Pinakotece powitał wszystkich jej dyrektor Axel Hemery.
Dźwiękowe tablice wywołują duże zainteresowanie turystów, także licznych wycieczek z Polski.
Ze Sieny Sylwia Wysocka (PAP)
sw/ fit/