W 81. rocznicę „krwawej niedzieli” senatorowie klubu Prawo i Sprawiedliwości oddają hołd ofiarom i upominają się o ich pamięć - podkreślono w odczytanym w Senacie oświadczeniu senatorów klubu PiS.
Podczas czwartkowych obrad Senatu, Janina Sagatowska (PiS) odczytała oświadczenie senatorów klubu PiS w sprawie uczczenia 81. rocznicy zbrodni ludobójstwa dokonanego na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich.
„11 lipca 1943 roku Ukraińska Powstańcza Armia dokonała napaści na ponad 100 polskich miejscowości na Wołyniu mordując tysiące Polaków w większości starców, kobiety i dzieci. Dzień ten ze względu na skalę dokonanej wówczas zbrodni przeszedł do historii pod nazwą `krwawej niedzieli` i jest symbolem rzezi wołyńskiej"”- podkreśliła Sagatowska.
Jak zaznaczyła, „atak na polską społeczność był częścią zaplanowanych i konsekwentnie przeprowadzanych mordów dokonywanych na Polakach w latach 1943-1945 przez oddziały UPA na terenach dawnych województw w RP - wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego i stanisławowskiego”. „Zginęło wtedy co najmniej 100 tysięcy Polaków, setki tysięcy zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów i ucieczki” - dodała.
Senator przypomniała, że w hołdzie ofiarom Sejm RP ustanowił w 2016 roku przypadający 11 lipca Narodowy Dzień Pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach RP. „Święto to służy także wyrażeniu uznania i wdzięczności tym Ukraińcom, którzy odmówili udziału w mordach i ratowali Polaków” - podkreśliła Sagatowska.
`W 81. rocznicę `krwawej niedzieli` senatorowie klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość oddają hołd ofiarom i upominają się o pamięć o nich i o ludobójstwie, jakie stało się udziałem mieszkańców wschodnich terenów Polski w przytłaczającej większości Polaków, ale także m.in Ormian, Czechów i Żydów" - podkreślono w oświadczeniu.
Zwrócono też uwagę, że do dziś ofiary tej zbrodni nie mają swoich grobów. "Nie dokonano ekshumacji, nie przeprowadzono ich godnych pochówków" - dodano.
„Senatorowie klubu parlamentarnego PiS dają wyraz przekonaniu, że pamięć o zbrodni, hołd dla ofiar i godne ich upamiętnienie są niezbędne dla partnerskich, dobrosąsiedzkich i przyjaznych relacji między Polską a Ukrainą. Obecnie takie relacje są szczególnie potrzebne obu naszym narodom. Polska wspierając naród ukraiński w jego walce z rosyjskim agresorem oczekuje uczciwego upamiętnienia męczeńskiej śmierci swoich obywateli z rąk nacjonalistów ukraińskich. Pamiętajmy o tych ofiarach. Cześć ich pamięci” - podkreślają senatorowie PiS.
Po odczytaniu oświadczenia wszyscy obecni na sali senatorowie wstali i pomodlili się za ofiary zbrodni na Wołyniu.
11 lipca 1943 r. ukraińscy nacjonaliści dokonali ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. W sumie w latach 1943-45 na Wołyniu, Podolu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. Polaków zamordowanych przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i miejscową ludność ukraińską. (PAP)
Autor: Edyta Roś
ero/ par/