Podczas pierwszej nocy powstania ludność buduje uliczne barykady. Radiostacja Komendy Głównej AK informuje Londyn o wybuchu zrywu i apeluje o zrzuty broni. Przy ul. Okopowej żołnierze Batalionu AK „Zośka” zdobywają dwa niemieckie czołgi „Panther”. W kolejnych dniach jednego z nich użyto m.in. podczas szturmu na niemiecki obóz koncentracyjny, tzw. „Gęsiówkę”.
Podczas udanego ataku na Pocztę Główną przy pl. Napoleona powstańcy zdobywają niemieckie działo pancerne „Hetzer”. Nadano mu imię „Chwat”. Pojazd stał się częścią barykady.
Na Mokotowie żołnierze „Baszty” zajmują szkołę przy ul. Woronicza. Powstańcy zdobywają także gmach Monopolu Tytoniowego na ul. Dzielnej, Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych, elektrownię na Powiślu, więzienie przy Daniłowiczowskiej i budynek Arbeitsamtu (urzędu pracy) na pl. Małachowskiego. Nie powiódł się poranny atak grupy „Kampinos” na lotnisko Luftwaffe na Bielanach.
Ukazuje się pierwszy w czasie powstania numer „Biuletynu Informacyjnego” Biura Informacji i Propagandy AK. Wydawano go w nakładzie 25 tys. egz. „Wszelkie samosądy są zakazane. Wrogowie narodu polskiego, Niemcy i volksdeutsche, będą ukarani z całą surowością prawa przez właściwe sądy” - podaje „Biuletyn”, który informował również, że „Dowódca Armii Krajowej dał rozkaz do walki z wrogiem”. W powstańczej Warszawie wydawano łącznie ok. 130 tytułów prasowych.
W więzieniu mokotowskim esesmani mordują ok. 600 polskich więźniów, ponad 240 udało się uciec. W klasztorze Ojców Jezuitów przy ul. Rakowieckiej Niemcy zabijają 40 zakonników i księży. Wśród nich m.in. o. Edward Kosibowicz.
Na Polnej umiera ranna poprzedniego dnia poetka i sanitariuszka AK Krystyna Krahelska. Przy ul. Marszałkowskiej ginie sanitariuszka AK Wacława Potemkowska ps. „Malwa”. Przed wojną wydała m.in. powieści „Wielki spór w piątej klasie” i „Gaję”, nagrodzoną przez PEN Club.
Wśród tysięcy zamordowanych cywili są samorządowiec i były prezydent Grudziądza Józef Jan Włodek oraz były wojewoda lubelski Józef Bolesław Rożniecki.
Na Mokotowie, Woli, Ochocie i innych rejonach trwają egzekucje ludności cywilnej. (PAP)
Autor: Maciej Replewicz
mr/ wj/ wus/ szuk/