Polscy naukowcy z pięciu zespołów badawczych zostali nagrodzeni w międzynarodowym konkursie nauk humanistycznych i społecznych – podało w piątek Narodowe Centrum Nauki. Badacze dostaną w sumie ponad 3,5 mln zł.
Badaczy wyróżniono w konkursie Democracy, Governance and Trust organizowanym przez sieć Trans-Atlantic Platform for Social Sciences and Humanities (T-AP).
Trans-Atlantic Platform for Social Sciences and Humanities powstała z inicjatywy kilku organizacji finansujących badania naukowe w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych. Platforma działa jako sieć współpracy dla zespołów badawczych z krajów obu Ameryk, Europy i Afryki. T-AP finansuje działania naukowe „o dużym potencjale współpracy międzynarodowej” ze środków krajowych agencji członkowskich; w założeniach dąży również "do zwiększenia świadomości roli, jaką nauki społeczne i humanistyczne odgrywają w podejmowaniu wyzwań XXI wieku” – jak czytamy na stronie internetowej platformy.
O finansowanie w konkursie Democracy, Governance and Trust ogłoszonym w 2023 r. mogły ubiegać się konsorcja międzynarodowe złożone z trzech lub więcej zespołów badawczych z co najmniej trzech krajów z obu stron Atlantyku. Wśród nagrodzonych badań jest pięć projektów z udziałem zespołów z Polski. Otrzymają one finansowanie ze środków Narodowego Centrum Nauki (NCN) w wysokości ponad 3,5 mln zł.
Nagrodzone projekty to: „Partycypacja w mieście: jak miejskie innowacje partycypacyjne przekształcają demokrację, rządzenie i zaufanie (PAR-CITY)”, którego kierowniczką jest dr hab. Agnieszka Ewa Kampka ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, i „Demokracja na uchodźstwie (DemEx): badanie porównawcze rosyjskich społeczności migranckich po pełnoskalowej inwazji na Ukrainę”, którym kieruje dr Zuzanna Brunarska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Finansowanie otrzymają też badania: „Potencjał technologii cyfrowej. Optymalizacja godnego zaufania kontaktu cyfrowego” (dr hab. Damian Guzek, Uniwersytet Śląski w Katowicach”) i „Badanie relacji między dyplomacją naukową a globalnym DGT: rola inkluzywnych obserwatoriów metanauki” (dr hab. Emanuel Kulczycki, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Piątym nagrodzonym projektem jest „Zarządzanie ryzykami porażki w projektowaniu i wdrażaniu polityk innowacyjnych na misje. Doświadczenia z krajów globalnej północy” (dr Seweryn Krupnik, Uniwersytet Jagielloński).
Szczegółowe opisy projektów z udziałem polskich naukowców znajdują się na stronie: https://ncn.gov.pl/konkursy/wyniki/t-ap-2023 (PAP)
abu/ bar/