Jeszcze w tym roku ma zakończyć się renowacja sali balowej w Pałacu Herbsta - oddziale Muzeum Sztuki w Łodzi i jednym z najpiękniejszych łódzkich zabytków. Dzięki pracom konserwatorskim o wartości 350 tys. zł dawną świetność odzyska m.in. znajdująca się tam polichromia.
Pałac Edwarda Herbsta stanowi część zabytkowego zespołu pofabrycznego na Księżym Młynie i jest jednym z najpiękniejszych budynków Łodzi. Architekt Hilary Majewski zaprojektował neorenesansową willę w ogrodzie, nadając jej cechy podmiejskiej rezydencji. Największą i najbardziej reprezentacyjną przestrzenią obiektu, wzniesionego w latach 1875–1877, jest sala balowa.
"Pałac idealnie wpisuje się w krajobraz tej części Łodzi i podkreśla unikalny klimat zabytkowego osiedla Księży Młyn. Cieszy mnie, że uda nam się odnowić serce pałacu – salę balową, którą zdobi przepiękna polichromia. Została ona poddana precyzyjnej konserwacji; będzie ujednolicona kolorystyka, usunięte spękania, zabrudzenia i ubytki. W sali odnowiony zostanie również parkiet. Wartość prac to 350 tys. zł i pochodzą one z środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego" – podkreśliła na konferencji prasowej we wtorek marszałek woj. łódzkiego Joanna Skrzydlewska.
Jak poinformował p.o. dyrektora Muzeum Sztuki w Łodzi Daniel Muzyczuk, sala balowa zostanie udostępniona zwiedzającym zaraz po zakończeniu prac, co ma nastąpić jeszcze w tym roku.
Muzeum Pałac Herbsta to miejsce nierozerwalnie związane z losami rodzin Herbstów i Scheiblerów, zaliczanych do najbogatszych i najbardziej wpływowych rodzin przemysłowców nie tylko w Łodzi, lecz także na całych ziemiach polskich w drugiej połowie XIX wieku. W latach 70. XX wieku dom rodziny Herbstów został przejęty przez Muzeum Sztuki w Łodzi z zamiarem utworzenia w nim ekspozycji wnętrz.
Niestety, brak oryginalnego wyposażenia i dostatecznej dokumentacji sprawiły, że zaprojektowano je, bazując jedynie na ograniczonych informacjach. Późniejsze badania pozwoliły na znaczące poszerzenie wiedzy muzealników. Nowy projekt wystroju pomieszczeń i aranżacji pałacowych wnętrz powstał w oparciu o dokumentację konserwatorską i nieznane wcześniej archiwalne fotografie.
Wnętrza są teraz bliższe oryginałowi z czasów, gdy mieszkała w nich rodzina Herbstów. Odtworzono detale, odnowiono meble, a także wprowadzono wzory tapet nawiązujące do pierwowzorów. Obecna aranżacja pozwala poczuć klimat epoki.(PAP)
agm/ aszw/