Pianista i kompozytor Łukasz Lach wykona w piątek, w amfiteatrze Parku Staromiejskiego w Łodzi, "Ptaki Smutku" - muzykę skomponowaną do tekstów ocalałego z Litzmannstadt Ghetto Jeszajahu Szpigla. Występ odbędzie się w ramach projektu "Fortepiany Wolności".
"Ptaki Smutku" powstały w roku 2020 - podczas pandemii i z inicjatywy łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na koncert upamiętniający 76. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Ghetto, złożyła się oryginalna muzyka autorstwa Łukasza Lacha skomponowana do tekstów Jeszajahu Szpigla i wykonana przez zespół L.Stadt.
"Cieszę się, że w ramach +Fortepianów Wolności+ będę mógł wykonać te utwory w surowej, pierwotnej formie, tak jak powstawały w pandemicznej rzeczywistości - tylko mój głos i fortepian. Dla mnie to był, mimo wszystko, fascynujący czas. Lockdown, puste Bałuty i ja piszący utwory do tekstów Szpigla - poety z Bałut, ocalałego z getta" – podkreślił Łukasz Lach.
Jeszajahu Szpigiel urodził się 14 stycznia 1906 r. w Łodzi. Mieszkał na Bałutach, gdzie spędził także najbardziej tragiczny okres swojego życia w utworzonym w 1940 r. getcie. Jego dorobek poetycki dotyczy w głównie tego okresu. W 1951 r. wyemigrował do Izraela, gdzie zmarł w Tel-Awiwie 15 lipca 1990 r.
"Ptaki Smutku" są próbą przywrócenia pamięci o tym nieznanym w Łodzi twórcy.
"Ta poezja, tak wyzwalająca; nieepatująca nieszczęściem, ale pełna nadziei – +Mała pieśń do nieśmiertelnego Li Taj Pej+, odnowy – +Litera i Ogień+, marzeń – +Modlitwa+. Zapoznajcie się z postacią Jeszajahu Szpigla. Wierzcie mi, warto sięgnąć dalej - to jest fantastyczny, wciąż nieodkryty poeta" – zachęca pianista.
Koncert w amfiteatrze Parku Staromiejskiego rozpocznie się o godz. 18.Jest dedykowany pamięci Mirona Zajferta - reżysera oryginalnego koncertu i wielkiego przyjaciela artystów.
Zadanie "Fortepiany Wolności" jest realizowane dzięki finansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.(PAP)
agm/ aszw/