Dawne pieśni i melodie z pogranicza polsko-ukraińskiego w wykonaniu zespołu Krajka, tworzonego przez przemyską młodzież wywodzącą się z mniejszości ukraińskiej, zabrzmią w niedzielny wieczór w drewnianej cerkwi w Leszczynach. Wstęp na koncert „Usłysz mój śpiew” jest bezpłatny.
Organizatorem koncertu jest Lokalna Organizacja Turystyczna „Wrota Karpat Wschodnich”, której zadaniem jest promocja i rozwój turystyczny terenów Pogórza Przemyskiego. Skupia właścicieli gospodarstw agroturystycznych i stadnin z gmin Bircza i Fredropol, artystów ludowych oraz miłośników tych terenów.
Jak poinformowała PAP Zuzanna Muzykarz z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Wrota Karpat Wschodnich”, w czasie koncertu „Usłysz mój śpiew” zabrzmią pieśni i melodie z pogranicza polsko-ukraińskiego. Wykona je powstała w 2011 r. grupa Krajka, której inicjatorami i członkami jest przemyska młodzież wywodząca się z mniejszości ukraińskiej w Polsce. Krajka składa się ze śpiewaczek i kapeli instrumentalnej. Repertuar zespołu opiera się na archiwalnych i ekspedycyjnych nagraniach piosenek, a także na pieśniach wyniesionych z domu. Uczestniczki uczą się od starszych śpiewaczek z regionu, studiują i rekonstruują nagrania, w tym również te sporządzone w drugiej połowie XIX wieku przez słynnego etnografa Oskara Kolberga.
„W niedzielę Krajka cofnie się w czasie na tereny Nadsania i zaśpiewa oraz zagra pieśni i melodie z pogranicza polsko- ukraińskiego” – przekazała Muzykarz.
Wyjaśniła, że to wielowątkowa opowieść o regionie Pogórza Przemyskiego, przesycona bogactwem tradycji, która w akompaniamencie muzyki cerkiewnej, krąży wokół zanikających rzemiosł, ludowych baśni i dawnych kultur. „Opowieść ta naznaczona jest momentami tego miejsca, my pomagamy jej znów wybrzmieć” – dodała.
Koncertu będzie można wysłuchać w drewnianej cerkwi św. Mikołaja z XIX wieku w Leszczynach wpisanej w 2017 r. na listę zabytków województwa podkarpackiego.
„Chcemy stworzyć okazję do refleksji nad wielowarstwowością kulturową tego regionu, upamiętnić bogactwo wspólnotowości” – zauważyła Muzykarz.
Koncert zostanie zarejestrowany i będzie dostępny także na platformie Youtube.
Drewniana filialna cerkiew greckokatolicka, znajdująca się obecnie pod opieką parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Kalwarii Pacławskiej została zbudowana w 1886 w miejscu starszej drewnianej cerkwi z 1816. Cerkiew należała do parafii w Makowej. Po wojnie wyremontowana i użytkowana przez kościół rzymskokatolicki.
Koncert jest częścią projektu „Skarby Pogórza Przemyskiego”. W jego ramach, 31 sierpnia odbędzie się jeszcze przedstawienie „Baśń na ostatni dzień lata” na podstawie popularnej niegdyś w regionie baśni tradycyjnej, zapisanej w różnych wariantach przez Oskara Kolberga.
„Chcemy promować dziedzictwo kulturowe i tradycję Pogórza Przemyskiego. Sierpniowe wydarzenia są kierowane dla lokalnej społeczności na rzecz poznania i upowszechniania tradycji i kultury tego regionu” – poinformowała Muzykarz.
Projekt „Skarby Pogórza Przemyskiego” otrzymał dofinansowanie ze środków ministra kultury w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura - Interwencje. Edycja 2024. (PAP)
api/ amac/