Na retrospektywnej wystawie „Grzegorz Rosiński w ilustracjach” w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki zaprezentowano ponad 400 artefaktów, wśród nich szkice i rysunki, plansze z serii komiksowych, m.in. „Kapitan Żbik" i „Thorgal”. Wystawę można oglądać do niedzieli.
„Swoimi dokonaniami w dziedzinie komiksu Grzegorz Rosiński wniósł olbrzymi i nieoceniony wkład w kulturę polską i europejską, wpisując się w jej dziedzictwo humanizmu, wolności i solidarności. Na wystawie można docenić kunszt graficzny i malarski Grzegorza Rosińskiego, nacieszyć oczy precyzyjną kreską ilustracji oraz zachwycającą paletą barw obrazów” - informuje organizator wystawy Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.
Na trwającej od 15 czerwca wystawie zaprezentowano ponad 400 artefaktów. Są wśród nich szkice i rysunki, ilustracje książkowe, plansze z serii komiksowych m.in. „Kapitan Żbik” oraz stworzone już na emigracji w Belgii komiksy „Thorgal”, „Szninkiel”, „Yans”, „Western” i „Zemsta Hrabiego Skarbka”
„Rosiński jest klasykiem komiksu, podziwianym w całej Europie. Niektórzy uważają go wręcz za geniusza technik malarskich i graficznych” - powiedział PAP Paweł Płoski, dyrektor Muzeum Karykatury, które przygotowało wystawę. Według niego twórca „zmienił oblicze komiksu w Polsce i całej Europie”.
Od października 2023 r. do marca 2024 r. wystawa była prezentowana w łódzkim Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.
Grzegorz Rosiński urodził się 3 sierpnia w 1941 r. w Stalowej Woli. W 1967 r. ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1969 r. opublikował komiks „Diadem Tamary” z cyklu „Kapitan Żbik”. W 1977 r. debiutował z cyklem komiksowym „Thorgal”. Była to francuskojęzyczna seria komiksowa stworzona wspólnie przez belgijskiego scenarzystę Jeana Van Hamme'a i Rosińskiego, publikowana w odcinkach na łamach belgijskiego czasopisma „Le Journal de Tintin”, a później, od 1980 r. - już w indywidualnych zeszytach komiksowych.
Rosiński był nagradzany za swoją twórczość: dwukrotnie otrzymał nagrodę Prix Saint-Michel, dwukrotnie nagrodę publiczności na Festiwalu w Angouleme. Jest laureatem Prix Albert-Uderzo.
W Polsce „Thorgal” debiutował w 1978 r. na łamach czasopisma „Relax”. Dotychczas sprzedano ok. 16 mln egzemplarzy 41 tomów (69 wraz z seriami pobocznymi) w kilkunastu językach. Seria powstawała do 2018 r. (PAP)
mr/ miś/