Od najbliższego piątku do niedzieli potrwa tegoroczna Juromania, czyli święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wypełnią je m.in. przedstawienia, warsztaty artystyczne czy interaktywne gry, organizowane w zamkach, pałacach i innych historycznych miejscach na Szlaku Orlich Gniazd.
„W krainie baśni i legend” - to hasło tegorocznej edycji festiwalu. Juromania to pomysł na wypromowanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej i przedłużenie sezonu turystycznego. Organizatorami wydarzenia są samorządy woj. śląskiego i małopolskiego, zaś jego koordynatorem – Związek Gmin Jurajskich.
„Przez trzy dni zamki, pałace i inne historyczne miejsca na Szlaku Orlich Gniazd zamienią się w sceny pełne magicznych przedstawień, warsztatów artystycznych i interaktywnych gier. Spotkasz bohaterów z ulubionych baśni i legend, a także dowiesz się więcej o lokalnych podaniach i historii” - zapowiadają organizatorzy.
Jak przekonują, Juromania to doskonała okazja, aby zgłębić bogactwo kulturowe tej części kraju. Stąd w programie również koncerty, pokazy rzemiosła, degustacje regionalnych potraw oraz jarmark rękodzieła. Dla dzieci przygotowano np. kreatywne warsztaty, a dla dorosłych możliwość odkrywania historycznych ciekawostek i pokazy artystyczne. „Wędrówki po malowniczych szlakach Jury, wspinaczka po wapiennych skałach i odkrywanie tajemniczych jaskiń to tylko niektóre z atrakcji, które czekają na uczestników festiwalu. To idealna okazja, aby spędzić czas na świeżym powietrzu i cieszyć się pięknem przyrody” - zachęcają organizatorzy Juromanii.
W woj. śląskim wydarzenia Juromanii odbędą się m.in. na Zamku w Olsztynie, na Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, w Pałacu Biskupów Krakowskich w Koziegłowach, w Starym Młynie - Mueum Dawnych Rzemiosł w Żarkach oraz w Klasztorze Paulinów na Jasnej Górze, gdzie zainteresowani będą mogli poznać historię Cudownego Obrazu Matki Bożej i klasztoru, zobaczyć bibliotekę jasnogórską, a także wyjątkowe dary znajdujące się w skarbcu. Szczegółowy harmonogram wydarzeń jest dostępny na stronie internetowej festiwalu https://juromania.pl.
Jura Krakowsko-Częstochowska to makroregion geograficzny - pas o długości ok. 80 km ciągnący się między Krakowem a Częstochową. Ze względu na walory krajobrazowe jest bardzo popularny wśród amatorów różnych sportów i rekreacji - m.in. turystyki pieszej, rowerowej, konnej. To również jeden z ulubionych w kraju obszarów dla wspinaczy skałkowych oraz grotołazów.
Mianem Orlich Gniazd określane są dawne jurajskie fortyfikacje – zamki lub ich ruiny m.in. w Korzkwi, Ojcowie, Sułoszowie, Rabsztynie, Bydlinie, Smoleniu, Pilicy, Podzamczu, Morsku, Bobolicach, Mirowie oraz Olsztynie. Łącznie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej znajdują się pozostałości ponad 20 zamków - kiedyś strzegących granicy Królestwa Polskiego. Szlakiem Orlich Gniazd nazywany jest czerwony szlak turystyczny o długości ponad 160 km, łączący Kraków z Częstochową poprzez atrakcje turystyczne Jury, w tym część dawnych warowni.(PAP)
kon/ dki/