Z inicjatywy sąsiadów i przyjaciół Izabelli Cywińskiej i Janusza Michałowskiego przy bramie domu na ul. Piwnej 7, w którym razem mieszkali, 12 września została odsłonięta tablica upamiętniająca byłą minister kultury, reżyserkę i dyrektorkę teatrów Izabellę Cywińską - poinformował w piątek ZASP.
Aktu odsłonięcia dokonał mąż Cywińskiej, aktor Janusz Michałowski.
"Po powitaniach jako pierwszy do zabrania głosu zaproszony został prezes ZASP Krzysztof Szuster, który kurtuazyjnie ustąpił miejsca aktorce Mai Komorowskiej. Poza nimi przemówili m.in. Wiesław Komasa, Danuta Kuroń i Małgorzata Dzieduszycka" - czytamy na Facebooku Związku Artystów Scen Polskich.
Jak zaznaczono, wśród zebranych na uroczystości obecni byli m.in. Dorota Buchwald, Maciej Klimczak, przyjaciele, rodzina i sąsiedzi, a Maja Komorowska odczytała list przesłany przez dyrektora Teatru Nowego w Poznaniu Piotra Kruszczyńskiego.
ZASP reprezentował prezes Krzysztof Szuster oraz Krzysztof Nowik z Oddziału Warszawskiego.
Warto przypomnieć, że 16 marca w życie weszła uchwała sejmiku województwa wielkopolskiego dotycząca zmiany patrona Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu. Od 25 marca poznańska instytucja kultury nosi imię Izabelli Cywińskiej.
Zmarła 23 grudnia 2023 r. Maria Izabella Cywińska-Michałowska była reżyserką teatralną i filmową; w latach 1970–73 dyrektorką Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w latach 1973–89 dyrektorką Teatru Nowego w Poznaniu, w latach 1989–91 ministrem kultury i sztuki, w latach 2008–11 dyrektorką artystyczną Teatru Ateneum w Warszawie.(PAP)
gj/ miś/