Podczas pogrzebu urnie z prochami ostatniego przywódcy PRL gen. Wojciecha Jaruzelskiego będzie towarzyszyła wojskowa asysta honorowa. Uroczystość ma odbyć się zgodnie z ceremoniałem wojskowym.
Wojskową asystę honorową - według ceremoniału - może stanowić kompania honorowa z pocztem sztandarowym lub bez niego (jeśli w składzie asysty występuje sztandar, na jego drzewcu mocowany jest kir), żołnierze wyznaczeni na posterunek honorowy, który towarzyszy trumnie lub urnie z prochami, żołnierze do niesienia poduszek z orderami, wieńców i wiązanek, orkiestra wojskowa, trębacz i werblista.
Urnę z prochami byłego żołnierza zawodowego dekoruje się biało-czerwoną szarfą o wymiarach sto na sześć centymetrów. Dodatkowo urna z prochami gen. Jaruzelskiego zostanie udekorowana wstęgą orderu Virtuti Militari, którym został on odznaczony. Przed urną ustawia się poduszki z przypiętymi odznakami orderów i odznaczeń, wieńce i wiązanki oraz, jeśli rodzina wyrazi takie życzenie, fotografię zmarłego.
Na pięć minut przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowej ustawia się dwuosobowy posterunek honorowy w odległości kroku od urny. Posterunek honorowy towarzyszy urnie do zakończenia ceremonii na cmentarzu.
Na posterunku honorowym przy urnie wartę honorową mogą pełnić również żołnierze niewchodzący w skład wojskowej asysty honorowej oraz przedstawiciele władz państwowych, organizacji pozarządowych i środowisk kombatanckich, przyjaciele zmarłego i inne osoby. Jeżeli w uroczystości biorą udział sztandary jednostek lub instytucji wojskowych, organizacji pozarządowych i środowisk kombatanckich, zajmują one miejsca w domu pogrzebowym na pięć minut przed rozpoczęciem ceremonii, a wychodzą przed wyniesieniem urny. W kondukcie pogrzebowym poczty sztandarowe maszerują przed trumną za pododdziałem wojskowym.
Kondukt pogrzebowy formuje się w następującej kolejności: symbol religijny (np. krzyż), orkiestra (ewentualnie trębacz i werblista), pododdział honorowy z pocztem sztandarowym lub bez niego, poczty sztandarowe jednostek lub instytucji wojskowych, organizacji pozarządowych i środowisk kombatanckich, żołnierze z wieńcami i wiązankami, żołnierze z poduszkami z orderami i odznaczeniami (ustawieni w kolejności starszeństwa orderów, poczynając od niesionego najbliżej urny), ksiądz lub świecki mistrz ceremonii, pojazd z urną, rodzina zmarłego, a dalej pozostali uczestnicy ceremonii.
W czasie składania trumny lub urny z prochami zmarłego żołnierza do grobu trębacz gra trzykrotnie "Hasło Wojska Polskiego".
W trakcie ceremonii z udziałem wojskowej asysty honorowej grobu się nie zamyka. Grób powinien być przykryty specjalną kratą, na której układane są wieńce i wiązanki. Zamknięcie grobu następuje dopiero po zakończeniu ceremonii i odprowadzeniu wojskowej asysty honorowej.
Po ustawieniu urny przy grobie trębacz gra sygnał "Słuchajcie Wszyscy". Jeżeli w ceremonii bierze udział orkiestra, po ustawieniu urny przy grobie wykonuje ona hymn państwowy.
Następnie ksiądz odmawia egzekwie pogrzebowe lub świecki mistrz ceremonii wygłasza mowę pożegnalną. W dalszej kolejności ceremoniał przewiduje czas na wygłoszenie przemówień okolicznościowych. Po zakończeniu ostatniego z nich biało-czerwona szarfa oraz wstęga orderu Virtuti Militari zostają zdjęte z urny.
Po tym akcie następuje złożenie urny do grobu. Trębacz gra trzykrotnie "Hasło WP". Po opuszczeniu urny do grobu wojskowy pododdział oddaje salwę honorową, następnie przy akompaniamencie werbla żołnierze oraz pracownicy zakładu pogrzebowego składają na grobie wieńce i wiązanki, a trębacz wykonuje sygnał "Śpij Kolego" lub utwór "Cisza", a jeżeli w ceremonii bierze udział orkiestra, wykonuje ona "Marsz żałobny" Fryderyka Chopina.
Następnie wojskowa asysta honorowa odchodzi z miejsca uroczystości. Żołnierze z poduszkami z orderami odchodzą od grobu i w pobliżu oczekują na dowódcę uroczystości. Przy grobie do czasu zakończenia składania kondolencji rodzinie zmarłego pozostaje posterunek honorowy.
Na koniec uroczystości jej dowódca odpina z poduszek ordery i przekazuje je przedstawicielowi rodziny zmarłego.
Aktualny "Ceremoniał Wojskowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" obowiązuje od początku 2010 r. (PAP)
ral/ bos/ malk/ jra/