Dwóch najważniejszych popularyzatorów Wisły – Juliana Ochorowicza i Bogdana Hoffa upamiętni mural, który Amfira, artystka z Kubalonki tworzy w przestrzeni miejskiego basenu w centrum kurortu – podało wiślańskie Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka".
„Ochorowicz i Hoff dla Wisły znaczą tyle, ile Tytus Chałubiński dla Zakopanego – obaj przyciągnęli do swoich regionów turystów i intelektualistów, budując fundamenty ich dzisiejszej popularności” – wskazał Sebastian Chachołek, pomysłodawca i kustosz muzeum.
Jak poinformował, mural tworzy Amfira, artystka z Kubalonki, która studiowała sztuki plastyczne na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie pod okiem prof. Jerzego Fabera.
„Nie jest to dzieło przypadkowe – artystka związana z Beskidem Śląskim w naturalny sposób odnajduje głęboki sens w uwiecznieniu Ochorowicza i Hoffa, dwóch postaci, które swoją działalnością przyczyniły się do transformacji Wisły z małej górskiej wioski w popularny kurort turystyczny. Ich pionierskie prace związane z projektowaniem i budową domków letniskowych wyznaczyły standardy, które kształtują dzisiejszy charakter miejscowości” – oznajmił Chachołek.
Na muralu artystka umieściła Ochorowicza i Hoffa na tle beskidzkiego pejzażu. Prace przy dziele są już na ukończeniu. Data odsłonięcia nie jest jeszcze znana, ale ma się to stać w najbliższym czasie.
Ochorowicz był psychologiem i wynalazcą. Był pionierem psychologii doświadczalnej i klinicznej, a także w wielu dziedzinach techniki. Stworzył i opatentował mikrofon, a także telefon głośnomówiący, który przez specjalistów uznany został za jakościowo lepszy od wynalazku Bella. Zasłużył się tym, że do swojej „Ochorowiczówki" w Wiśle zapraszał znane osobistości. Gościł w niej między innymi Władysława Reymonta oraz Bolesława Prusa. Dzięki jego staraniom o Wiśle mówiono w Warszawie, Krakowie i Lwowie.
Bogdan Hoff był architektem. Wniósł do Wisły swój talent i pasję do projektowania, kształtując przestrzeń miasteczka w sposób, który na długo zostawił swój ślad w krajobrazie i architekturze regionu. To dzięki jego projektom i koncepcjom Wisła zaczęła zyskiwać miano kurortu, przyciągającego odwiedzających zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Mural powstał dzięki współpracy wiślańskiego magistratu i Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka".(PAP)
szf/ lm/