W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie uhonorowani zostali w środę opozycjoniści z czasów PRL. Wśród odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności znalazła Barbara Dobrzyńska, współpracowniczka ks. Jerzego Popiełuszki.
W imieniu prezydenta RP odznaczenia wręczył Karol Polejowski, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
"Trudno sobie wyobrazić dzisiejszą Polskę wolną i niepodległą bez waszej odwagi i waszego zaangażowania. Każdy bohater zasługuje na to, aby zostać uhonorowanym Krzyżem Wolności i Solidarności – odznaczeniem, które jest certyfikatem uczciwości, odwagi i umiłowania wolnej i niepodległej Polski" - podkreślał podczas środowych uroczystości wiceprezes IPN.
Wśród odznaczonych znaleźli się działacze „Solidarności” z czasów stanu wojennego z Warszawy i Pruszkowa, a także Barbara Dobrzyńska, współpracowniczka ks. Jerzego Popiełuszki. Od połowy lat 70. działała w Kręgu Pamięci Narodowej, a następnie w Komitecie Katyńskim. W stanie wojennym zaangażowała się w działalność teatru drugiego obiegu. Występowała w przedstawieniach teatru domowego i Teatru Poniedziałkowego przy kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Ursusie, które odbywały się w kościołach i prywatnych mieszkaniach w całej Polsce. Organizowała także pomoc dla osób represjonowanych i rozprowadzała wydawnictwa drugoobiegowe w Warszawie i do innych miejscowości.
Na mocy postanowienia prezydenta RP Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczona została też Małgorzata Melak. Od lat 70. jako działaczka Kręgu Pamięci Narodowej współorganizowała obchody nieuznawanych przez PRL-owskie władze świąt narodowych. Roznosiła afisze informujące o uroczystościach, szyła flagi i wykonywała transparenty. Była również zaangażowana w organizację mszy w intencji ofiar zbrodni katyńskiej. Uczestniczyła także w kolportażu ulotek i wydawnictw drugiego obiegu, m.in. o tematyce katyńskiej. W jej mieszkaniu odbywały się niezależne wykłady i spotkania z zasłużonymi osobami.
Pośmiertnie Krzyżem Wolności i Solidarności została odznaczona Bożena Kicman, działaczka opozycji antykomunistycznej w latach 80. na terenie Legionowa. Brała tam udział w kolportażu drugoobiegowych wydawnictw, a swoje mieszkanie udostępniała na potrzeby nielegalnej poligrafii.
Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez prezydenta RP, na wniosek prezesa IPN działaczom opozycji z czasów PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP. (PAP)
jkrz/ aszw/