Spektaklem "Rodzina" w reż. Wojciecha Malajkata, wystawionym w wieczór sylwestrowy 2024/2025, Teatr Powszechny w Łodzi symbolicznie wejdzie w 2025 rok, którego patronem jest Antoni Słonimski. Na styczeń zaplanowano cykl spotkań poświęconych życiu i twórczości pisarza.
W sylwestrowy wieczór na Dużej Scenie Teatru Powszechnego widzowie obejrzą "Rodzinę" – komedię napisaną przez Słonimskiego w 1933 roku, która zdaniem realizatorów przedstawienia mimo upływu czasu nadal celnie opisuje polskie charaktery, skłonności i ułomności.
Reżyser spektaklu Wojciech Malajkat przy okazji premiery "Rodziny" mówił, że jego zdaniem jest to przedstawienie o narodowych cechach Polaków; o naszym braku dystansu, zapiekłości, konieczności opowiadania się po którejś ze stron i o tym, że szukamy wrogów nawet wtedy, kiedy ich nie ma. Podkreślał też, że spektakl próbuje tonować te napięcia.
"Sylwestrowy wieczór będzie symbolicznym wstępem do nowego roku, kiedy Słonimskiego w naszym teatrze będzie jeszcze więcej. Uchwałą Sejmu Słonimski został patronem 2025 roku; w 130. rocznicę urodzin ruszamy z cyklem poświęconym życiu i twórczości poety, pisarza, krytyka, publicysty, który mawiał, że Bóg powierzył mu humor Polaków" - zapowiedziała dyrektorka Teatr Powszechnego w Łodzi Ewa Pilawska.
Kuratorkami tych spotkań będą związane z Uniwersytetem Łódzkim naukowczynie: dr Magdalena Piotrowska-Grot, dr Magdalena Lachman oraz prof. UŁ Beata Śniecikowska. Wspólnie z aktorkami i aktorami Teatru Powszechnego postarają się nakreślić portret autora niszczonego przez cenzurę w komunistycznej Polsce.
W sylwestra Teatr Powszechny zagra także na Małej Scenie za złotówkę. Obejrzeć tam będzie można "Uciekinierki" Chistophe’a Duthurona i Pierre’a Palmade w reżyserii Jerzego Hutka i Arkadiusza Wójcika. Jak przypomniała Pilawska, jest to tradycja kontynuowana od otwarcia Małej Sceny w 2012 roku - osoby w trudnej sytuacji życiowej mogą kupić bilet na sylwestrowy spektakl za symboliczną cenę 1 zł. Bilety rozeszły się błyskawicznie jeszcze przed świętami.
"Od lat dedykujemy całe widownie na przedstawieniach w specjalnych cenach osobom, dla których cena biletu może być ograniczeniem. Od 2005 roku zagraliśmy ponad 150 przedstawień po złotówce w cyklu +Spektakle dla bezrobotnych+, ponad 320 +Spektakli dla emerytów+ w cenie 10 złotych (od dwóch sezonów – 20 zł). Zainteresowanie i odpowiedź widowni pokazują, że to bardzo potrzebne projekty" – dodała dyrektorka łódzkiego Teatru Powszechnego.(PAP)
agm/ malk/