Wystawa "Auschwitz. Nie tak dawno. Nie tak daleko” otwarta została w Royal Ontario Museum w Toronto w Kanadzie – podało w piątek (10 stycznia) Muzeum Auschwitz. Poprzez prezentację oryginalnych obiektów przybliża ona historię i znaczenie niemieckiego obozu.
„Ta starannie przygotowana wystawa zmusza nas do konfrontacji z przerażającym rozdziałem historii człowieka i stawia przed nami wyzwanie budowania przyszłości wolnej od antysemityzmu, rasizmu i innych ideologii nienawiści oraz dehumanizacji. W kształtowaniu tej przyszłości niezwykle ważna jest pamięć” – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński.
Jak zaznaczył, pamięć o tragedii Auschwitz, na poziomie uniwersalnym i symbolicznym, może służyć jako klucz nie tylko do zrozumienia, jak kształtowała się powojenna tożsamość świata, ale też do dogłębnej refleksji naszych współczesnych wyborów. „W tak bardzo nieprzewidywalnym świecie, w którym żyjemy, pamięć powinna stać się obszarem naszej mądrości, doświadczenia i tożsamości. Ta myśl powinna nam przyświecać przed zbliżającą się 80. rocznicą wyzwolenia obozu” – podkreślił Cywiński.
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum poinformował, że ekspozycja przedstawia kolejne etapy rozwoju nazistowskiej ideologii i opisuje transformację Oświęcimia, polskiego miasta, w którym nazistowskie Niemcy w czasie okupacji utworzyły największy obóz koncentracyjny i ośrodek zagłady, gdzie zamordowali około miliona Żydów oraz dziesiątki tysięcy osób innych narodowości, w tym Polaków, Romów i Sinti, sowieckich jeńców wojennych, a także różne grupy prześladowane - osoby niepełnosprawne i aspołeczne, Świadków Jehowy czy homoseksualistów.
Publiczność w Royal Ontario Museum może zobaczyć kilkaset przedmiotów pochodzących w większości ze zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz. To między innymi osobiste rzeczy należące do ofiar - jak walizki, okulary czy buty. Pokazane zostały także betonowe słupy stanowiące część ogrodzenia obozu Auschwitz, fragmenty oryginalnego baraku dla więźniów obozu Auschwitz III-Monowitz, przedmioty należące do pierwszego i najdłużej sprawującego funkcję komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hoessa, maska gazowa wykorzystywana przez SS oraz litografia przedstawiająca twarz więźnia autorstwa Pabla Picassa.
Na wystawie znajdują się pojedyncze obiekty wypożyczone z ponad 20 instytucji, muzeów i kolekcji prywatnych na całym świecie, w tym z Jad Waszem, United States Holocaust Memorial Museum, Wiener Library oraz miejsc pamięci Buchenwald, Mauthausen, Sachsenhausen i Westerbork.
Wystawa w Kanadzie jest wzbogacona o jedną z najszerszych inicjatyw edukacyjnych w historii Royal Ontario Museum, obejmującą między innymi zajęcia szkolne dostosowane do programu nauczania o historii Holokaustu w Ontario, oraz program otwartych prelekcji z udziałem ekspertów.
Ekspozycja w Toronto będzie czynna do 1 września.
Paweł Sawicki przypomniał, że ekspozycja była dotychczas prezentowana w Hiszpanii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Powstała dzięki współpracy hiszpańskiej firmy Musealia i jej międzynarodowego zespołu kuratorów z ekspertami Muzeum Auschwitz. (PAP)
szf/ dki/ wus/