Jak poinformowało w środę 22 stycznia Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW), wystawa "Józef Chełmoński" zostanie przedłużona o tydzień – do niedzieli 2 lutego. Powodem jest ogromne zainteresowanie publiczności.
MNW podało, że wystawę poświęconą Chełmońskiemu obejrzało rekordowe ponad 150 tys. osób. Dla porównania: największa frekwencja w ostatnich latach to niemal 143 tys. odwiedzających wystawę "Picasso" i ponad 111 tys. na wystawie "Witkacy".
Warszawska ekspozycja jest zwieńczeniem przedsięwzięcia badawczego realizowanego wspólnie przez muzea narodowe w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Ukazuje Chełmońskiego jako kronikarza codziennego życia wsi, artystę zafascynowanego końmi, wrażliwego obserwatora natury, dostrzegającego także duchowy, religijno-mistyczny wymiar jej bytu.Towarzyszy jej katalog dzieł malarskich Józefa Chełmońskiego.
Autorzy wystawy podają, że w historii sztuki polskiej Józef Chełmoński jest jednym z najbardziej cenionych malarzy, a wykreowane przez niego wizje natury, widoki wsi i sceny z życia jej mieszkańców od przeszło stu lat są uznawane za kwintesencję „polskości” w malarstwie XIX i początku XX wieku. "Romantyk, obdarzony żywiołowym temperamentem, ogromną siłą witalną i poczuciem humoru, tworzył w sposób instynktowny i intuicyjny, niezależny od jakichkolwiek założeń programowych. Odznaczał się znakomitym zmysłem obserwacji i zdolnością zapamiętywania najbardziej ulotnych wrażeń, które następnie utrwalał na płótnie" - dodają.
Kuratorami wystawy są Ewa Micke-Broniarek i Wojciech Głowacki.
Więcej: https://cyfrowe.mnw.art.pl/pl/eseje/536
wus/