Do 10 marca młodzi artyści mogą zgłaszać swój udział w IX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki o Wolności organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Konkurs ma na celu m.in. popularyzowanie twórczości artystów, których piosenki stały się symbolem walki o wolność w Polsce.
Ogólnopolski Festiwal Piosenki "O Wolności" jest konkursem skierowanym do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 24 lat. Mogą w nim brać udział zarówno amatorzy, tworzący w zaciszu domowym, jak i młodzi artyści skupieni wokół domów kultury, ośrodków młodzieżowych, szkół, ognisk artystycznych czy harcerstwa. W IX edycji festiwalu mogą brać udział wyłącznie soliści.
Jak wyjaśnili organizatorzy, konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwszy – preeliminacje – odbędzie się online, na podstawie przesłanych nagrań. Jury wyłoni finalistów, którzy wystąpią 26 kwietnia przed publicznością i komisją konkursową w Katowicach. Nabór zgłoszeń trwa do 10 marca, a lista zakwalifikowanych uczestników zostanie ogłoszona do 31 marca.
Zadaniem uczestników jest wykonanie na scenie jednego, wybranego przez siebie utworu muzycznego artysty z polskiej sceny muzycznej, z listy zaproponowanej przez organizatorów. Piosenki te, pełne symboliki i metafor, wyrażały pragnienie wolności, będąc jednocześnie ważnym elementem kultury opozycyjnej tamtych lat.
Festiwal to nie tylko rywalizacja, ale także forma edukacji historycznej poprzez sztukę muzyczną. Organizatorzy podkreślają, że jego celem jest kształtowanie postaw patriotycznych, rozwijanie wrażliwości artystycznej oraz inspirowanie młodych ludzi do refleksji nad historią i wolnością.
Od zeszłorocznej edycji wydarzenie współorganizuje Polskie Radio Katowice, które i tym razem gościć będzie finalistów w swoim Studiu Koncertowym. Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.
Pierwszy festiwal "O wolności" odbył się w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. Henryka Sławika. Uczestnicy drugiej edycji prezentowali się na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora "Ateneum". Od 2019-2023 r. finał odbywał się na scenie Teatru Śląskiego – Scenie w Malarni.
Festiwal organizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności działające przy kopalni Wujek.
Julia Szymańska (PAP)
jms/ dki/