Prezydenci Polski, Czech, Niemiec, Słowacji i Węgier planują wspólne obchody z okazji 25. rocznicy obalenia komunizmu i transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Odwiedzą przy tej okazji wszystkie pięć państw.
Jak zapowiedział w rozmowie z PAP prezydencki minister odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski, prezydenci: Bronisław Komorowski, Milosz Zeman, Joachim Gauck, Ivan Gaszparovicz i Janos Ader będą uczestniczyć w cyklu wydarzeń upamiętniających 25-lecie pokojowych rewolucji w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozpoczną się one od obchodów w Warszawie. Prezydenci odwiedzą też Budapeszt, Lipsk, Bratysławę i Pragę.
"Chcą podkreślić wspólnotę losów narodów Europy Środkowo-Wschodniej, które po II wojnie światowej zmagały się z komunistycznymi dyktaturami, odnosząc w sposób pokojowy zwycięstwo w 1989 roku" - zaznaczył Sokołowski.
3-4 czerwca w Warszawie prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec wraz z innymi głowami państw, w tym prezydentem USA Barackiem Obamą i Francji Francois Hollande'em, wezmą udział w obchodach 25. rocznicy polskich wyborów 4 czerwca 1989 r. "Wybory te zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności, a ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne w Polsce, które były też motorem przemian w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej" - przypomniał prezydencki minister.
3-4 czerwca w Warszawie prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec wraz z innymi głowami państw, w tym prezydentem USA Barackiem Obamą i Francji Francois Hollande'em, wezmą udział w obchodach 25. rocznicy polskich wyborów 4 czerwca 1989 roku. "Wybory te zakończyły się wielkim zwycięstwem Solidarności, a ich konsekwencją był upadek komunizmu i przemiany polityczne w Polsce, które były też motorem przemian w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej" - przypomniał prezydencki minister.
4 czerwca Komorowski, Zeman, Gauck, Gaszparovicz i Ader spotkają się z młodymi Polakami, Czechami, Niemcami, Słowakami i Węgrami urodzonymi w 1989 r. "Będą z nimi dyskutować o tym, czym jest wolność" - powiedział Sokołowski.
Następnie 16 czerwca w Budapeszcie prezydenci upamiętnią rocznicę masowych demonstracji na rzecz wolności i demokracji z 16 czerwca 1989 roku, przy okazji powtórnego pogrzebu Imre Nagya - węgierskiego premiera z czasu rewolucji w 1956 r.
Kolejne z zaplanowanych spotkań odbędzie się 9 października w Lipsku, by upamiętnić masowe demonstracje w tym mieście z 1989 roku. "Demonstracje te były przełomowe dla Niemieckiej Republiki Demokratycznej i odegrały ogromną rolę w przeprowadzeniu demokratycznych przemian w tym kraju, a w efekcie doprowadziły do upadku Muru Berlińskiego i zjednoczenia Niemiec" - zwrócił uwagę Sokołowski.
Ostatnim punktem obchodów będzie wspólna wizyta w Bratysławie i Pradze - 16-17 listopada. W stolicach Słowacji i Czech prezydenci świętować będą 25. rocznicę demonstracji studentów, które stanowiły początek tzw. Aksamitnej Rewolucji, która doprowadziła do obalenia rządów komunistycznych w ówczesnej Czechosłowacji.
"Wspólna organizacja obchodów 25-lecia obalenia komunizmu w Europie przez prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej i Niemiec ma służyć przypomnieniu o wspólnocie losu tych narodów, a także o sekwencji zdarzeń, która doprowadziła do tego, że Mur Berliński runął, a następnie rozpoczęła się Aksamitna Rewolucja" - podkreślił Sokołowski. "Chcemy przypomnieć, że przemiany w 1989 roku zaczęły się w Polsce i to one były motorem obalania komunizmu w tej części Europy" - dodał.
Agnieszka Szymańska (PAP)
ajg/ as/ gma/