
Muzeum w Mamerkach (woj. warmińsko mazurskie) otworzyło dla zwiedzających pawilon wystawowy, w którym znajduje się wierna replika Bursztynowej Komnaty. W jej odtworzeniu pomogło użycie nowatorskiej technologii druku 3D.
Mamerki to osada leśna w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie węgorzewskim, w gminie Węgorzewo. Znane są turystom z tego, że znajduje się tam kompleks 30 bunkrów, w których mieściła się Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych (OKH) podczas agresji Niemiec na ZSRR. Natomiast w latach 2016 i 2017 poszukiwano tam zaginionej Bursztynowej Komnaty.
Jak poinformowało tamtejsze Muzeum II Wojny Światowej, od 26 kwietnia w nowym pawilonie wystawowym można podziwiać replikę Bursztynowej Komnaty w skali 1:1 (sala ma 10 m x 10 m, jej wysokość to 8 m - w odtworzeniu Komnaty pomogły archiwalne zdjęcia). Według organizatorów wśród pierwszych gości, którym pokazano replikę, byli poszukiwacze z Mamerek, którzy uczestniczyli w poszukiwaniach oryginalnej Bursztynowej Komnaty.
To właśnie bunkry w Mamerkach od zakończenia II wojny światowej są jednym z kilku miejsc wskazywanych, gdzie mogłaby być ukryta słynna Bursztynowa Komnata.
Mamereckie muzeum przypomniało, że Bursztynowa Komnata powstała na początku XVIII w. dla króla Prus Fryderyka I Hohenzollerna. Miała zdobić jego gabinet w pałacu w Charlottenburgu. Projektantem miał być gdański architekt Andrzej Schluster.
Syn Fryderka I – Fryderyk Wilhelm I podarował w 1716 r. Bursztynową Komnatę carowi Rosji Piotrowi Wielkiemu. W 1755 r. za sprawą carowej Elżbiety Komnata trafiła do pałacu w Carskim Siole. W 1941 r. pałac zrabowali Niemcy, a Komnatę przewieźli do zamku w Królewcu. 9 kwietnia 1945 r. Armia Czerwona zdobyła Królewiec, ale Komnaty tam już nie było. Po wojnie Erich Koch, były gauleiter Prus Wschodnich, powiedział, że Bursztynową Komnatę ukryto w Mamerkach. Nie udało się jej jednak do dzisiaj odnaleźć.
wus/