
W Dachau, na południu Niemiec, odbędą się w niedzielę centralne obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. W ciągu 12 lat istnienia obozu przez KL Dachau i jego podobozy przeszło łącznie ponad 200 tys. osób z całej okupowanej przez III Rzeszę Europy, w tym z Polski.
Obchody są organizowane przez Międzynarodowy Komitet Dachau, Bawarską Fundację Miejsc Pamięci i Miejsce Pamięci Obozu Koncentracyjnego Dachau. Centralna uroczystość upamiętniająca na dawnym placu apelowym rozpocznie się o godzinie 11.45 - informuje Bawarska Fundacja Miejsce Pamięci.
Pierwszy niemiecki obóz koncentracyjny założono na terenie byłej fabryki amunicji w oddalonym kilkanaście kilometrów od Monachium miasteczku Dachau już w marcu 1933 r., niespełna dwa miesiące po przejęciu władzy w Niemczech przez Adolfa Hitlera.
Do wybuchu II wojny światowej, KL Dachau stanowiło miejsce odosobnienia dla przeciwników reżimu nazistowskiego. Przetrzymywano w nim przede wszystkim komunistów i socjaldemokratów, ale także duchownych, homoseksualistów, kryminalistów oraz Romów i Żydów.
Począwszy od 1939 r. do Dachau trafiały transporty z więźniami z wielu opanowanych przez III Rzeszę krajów. Stopniowo obóz stawał się miejscem kaźni polskich elit. Osadzano w nim inteligencję i księży. Łącznie w KL Dachau uwięziono 2720 duchownych, z czego aż 1780 stanowili Polacy.
Polacy byli częstymi ofiarami nazistowskich eksperymentów pseudomedycznych przeprowadzanych w KL Dachau.
W ciągu 12 lat przez KL Dachau i jego podobozy przeszło łącznie ponad 200 tys. osób z całej okupowanej przez III Rzeszę Europy, w tym z Polski. Do wyzwolenia obozu przez Amerykanów 29 kwietnia 1945 r. śmierć poniosło w nim - według danych muzeum Dachau - 41 500 osób.
Miejsce Pamięci na terenie byłego obozu powstało dopiero 20 lat po zakończeniu II wojny światowej dzięki staraniom byłych więźniów. Co roku muzeum odwiedza blisko milion osób z całego świata.
Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)
bml/ ap/