24. edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater otworzy w tym roku znany i nagradzany zespół Die Koelner Akademie wykonujący m.in. muzykę barokową, zakończy koncert Leszka Możdżera. Festiwal potrwa od 30 kwietnia do 10 maja.
O jego programie poinformowała PAP w piątek dyrektor 24. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater, Małgorzata Zuzanna Nowak.
Tegoroczny festiwal kontynuuje przyjętą przed laty ideę prezentacji muzyki różnych religii. "Festiwal promuje również polską muzykę sakralną, współczesną - stawiając na prawykonania oraz dawną - kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barokowej zgromadzonej w archiwach ojców paulinów na Jasnej Górze" - poinformowali organizatorzy.
Gaude Mater otworzy na Jasnej Górze koncert Die Koelner Akademie, zespołu (orkiestra, chór i soliści) grającego na współczesnych i dawnych instrumentach oraz pojawiającego się na najważniejszych festiwalach w świecie. W Częstochowie zespół wykona "Pasję wg św. Jana" Jana Sebastiana Bacha.
Na festiwalu pojawi się kilkuset wykonawców z 9 krajów - Bułgarii, Francji, Gruzji, Iranu, Mongolii, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii i Polski.
Zaplanowano 17 koncertów. Wystąpią m.in. kantor Israel Rand z Nowego Jorku, chóry - Anchiskhati z Gruzji, ACM Gospel Choir z Wielkiej Brytanii, Le Mystere des Voix Bulgares z Bułgarii, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis. Festiwal zakończy koncert "Muzyka sakralna Leszka Możdżera" z jego udziałem polskich muzyków jazzowych i Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia.
Sercem festiwalowym będzie Częstochowa. Koncertów będzie można również posłuchać w Bełchatowie, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Radomsku, Zabrzu. Festiwal Gaude Mater zagości również w opactwie benedyktyńskim w Brauweiler niedaleko Kolonii w Niemczech. "Wychodzimy z festiwalem poza granice kraju, w Brauweiler wystąpi Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, który weźmie udział w koncercie muzyki polskiej" - powiedziała Nowak.
Festiwalowi towarzyszyć będą 10. Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski "Musica Sacra", sesja naukowa "Muzyka w klasztorach".
Dni kultury bułgarskiej oraz mongolskiej znalazły się w programie tegorocznego Etno Gaude Mater, imprezy, która tradycyjnie poprzedza festiwal. Podczas dwóch dni - od 28 do 29 kwietnia - będzie można zajrzeć do mongolskiej jurty, posłuchać muzyki wykonywanej na dudach bułgarskich.
Imprezie patronuje m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Przyjaciół Gaude Mater.(PAP)
ktp/ dym/