
Dr Łukasz Galusek objął stanowisko dyrektora Muzeum Śląskiego w Katowicach – poinformowała w środę (2 lipca) placówka. Nowy szef instytucji to historyk architektury i menedżer kultury z wieloletnim doświadczeniem w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.
Od 1 lipca Galusek oficjalnie kieruje Muzeum Śląskim. Nowego dyrektora zespołowi muzeum przedstawiła członkini Zarządu Województwa Śląskiego Joanna Bojczuk. Podczas spotkania podziękowano również Iwonie Mohl, która przez ostatnie pięć miesięcy pełniła obowiązki dyrektora Muzeum Śląskiego, łącząc je z kierowaniem Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Łukasz Galusek to architekt i doktor nauk humanistycznych w dziedzinie historii, dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. Członek m.in. Kolegium Prezydenta RP ds. Polityki Międzynarodowej oraz Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Zajmuje się przede wszystkim dyplomacją, kulturą i sztuką Europy Środkowej. Jest współautorem publikacji (m.in. „Jože Plečnik – architekt i wizjoner”) oraz wystaw (m.in. „Kresy na nowo odkryte. Wspólne dziedzictwo Polski i Ukrainy”).
„Muzeum Śląskie to dla mnie przestrzeń wyjątkowa – z jednej strony silnie osadzona w lokalnej tożsamości i historii, z drugiej – otwarta na dialog z Europą i światem. Chciałbym, aby było to miejsce, które reaguje na współczesne wyzwania, jest dostępne i angażujące, a jednocześnie pozostaje wierne swojej misji – ochronie i twórczej interpretacji dziedzictwa” – podkreślił Galusek.
Zarząd Województwa Śląskiego powołał Łukasza Galuska na dyrektora Muzeum Śląskiego pod koniec marca. „To osoba mająca odpowiednie doświadczenie. Kandydaturę jednogłośnie rekomendowała komisja konkursowa. Zarząd województwa jednogłośnie ją zatwierdził” – poinformował wtedy rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego Sławomir Gruszka.
Był to drugi w ostatnich miesiącach konkurs na dyrektora Muzeum Śląskiego. Pierwszy ogłoszono na początku października 2024 r. Komisja najlepiej oceniła kandydaturę kierującego Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach Roberta Ciupy. Chciał on jednak prowadzić dwie placówki jednocześnie, dlatego konkurs unieważniono pod koniec stycznia 2025 r. i ogłoszono nowy. Na stanowisko p.o. dyrektorki Muzeum Śląskiego wyznaczono Iwonę Mohl, muzealniczkę z ponad 30-letnim doświadczeniem, która od kilku lat kieruje Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
Nie był to pierwszy unieważniony konkurs na dyrektora Muzeum Śląskiego. Poprzednio wydarzyło się to w 2021 r. Wówczas na to stanowisko – bez konkursu – powołano Marię Czarnecką, która wcześniej pracowała przede wszystkim w Narodowym Banku Polskim, gdzie była m.in. współpracowniczką dyrektora tej instytucji Sławomira Skrzypka, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
W ciągu trzech lat pracy Czarnecka nie uniknęła politycznych kontrowersji. Podczas Triennale Grafiki Polskiej kazała usunąć fragment tytułu pracy dotyczącej degradacji natury, który nawiązywał do działań byłego ministra środowiska z PiS Jana Szyszki. Natomiast przeprowadzony w muzeum audyt wykazał, że zatrudniane były tam osoby związane z PiS, a także wdowa po dawnym dyrektorze NBP.
W lutym 2024 r. Maria Czarnecka została odwołana. P.o. dyrektorem został Karol Makles. Zgodnie z przepisami stanowisko w tej formule można piastować tylko przez rok, co było jednym z powodów ogłoszenia poprzedniego konkursu na początku października 2024 r. Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa wielokrotnie podkreślał, że głównym celem jest wyłonienie specjalisty, który przywróci placówce prestiż i rozpoznawalność.
Muzeum Śląskie, mieszczące się w zabytkowych obiektach dawnej kopalni „Katowice”, łączy przemysłową historię z nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Nowe kierownictwo zapowiada rozszerzenie działalności o aktualne kwestie społeczne, intensyfikację współpracy na arenie międzynarodowej oraz wzmocnienie inicjatyw związanych z ochroną i promocją dziedzictwa regionu. (PAP)
jms/ miś/