
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował we wtorek, że przygotowywane są dwa projekty uchwał ws. wypowiedzi europosła Grzegorza Brauna, w których kwestionował dokonywanie ludobójstwa w komorach gazowych w Auschwitz. Jeden projekt będzie projektem Prezydium Sejmu, nad drugim pracuje klub Lewicy.
W połowie lipca Braun m.in. w rozmowach z mediami kwestionował dokonywanie ludobójstwa w komorach gazowych w niemieckim, nazistowskim obozie Auschwitz, mówił też, że istnienie systemu komór gazowych w niemieckich nazistowskich obozach koncentracyjnych to według niego "wątła hipoteza" nieudokumentowana na tyle, by uznał ją za przekonującą. Wypowiedź Brauna spotkała się z powszechną krytyką ze strony polityków i opinii publicznej.
Hołownia na wtorkowej konferencji prasowej powiedział, że przygotowywane są dwa projekty uchwał „w związku z wypowiedzią Grzegorza Brauna dot. negowania przez niego istnienia komór gazowych w obozie Auschwitz-Birkenau”.
Marszałek Sejmu wyjaśnił, że jeden z tych projektów będzie projektem Prezydium Sejmu, który powstanie z inicjatywy wicemarszałek Doroty Niedzieli (KO), która pochodzi z powiatu oświęcimskiego. Natomiast drugi projekt, poselski - mówił Hołownia - przygotowuje klub Lewicy. - Te projekty spotkają się w komisji kultury i komisja podejmie decyzję, co dalej z tym robimy - powiedział marszałek Sejmu.
Przypomniał też, że w zeszłym tygodniu skierował do komisji regulaminowej wniosek o wyrażenie zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie przed komisję śledczą ds. Pegasusa byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. - Mam nadzieję, że to sprawozdanie komisja przygotuje i jeszcze na tym posiedzeniu będziemy mogli ten wniosek rozpatrzeć - powiedział marszałek Sejmu.
Posiedzenie komisji regulaminowej zostało zwołane na środę, na godz. 17. Wniosek sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa ws. Ziobry trafił do marszałka Sejmu za pośrednictwem Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.
Ziobro, odnosząc się w zeszłym tygodniu do wniosku komisji śledczej o jego zatrzymanie, ocenił, że „na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 10 września 2024 r. komisja ta nie istnieje”. - Wyroki Trybunału Konstytucyjnego, organu przewidzianego w polskiej konstytucji, są mocą tejże konstytucji powszechnie obowiązujące i niepodważalne - dodał.
Marszałek Sejmu przekazał też, że skierował do komisji regulaminowej wniosek ws. uchylenia immunitetu posłowi Konfederacji Romanowi Fritzowi za kradzież, wspólnie z Grzegorzem Braunem, w maju br. flagi UE z gmachu Ministerstwa Przemysłu w Katowicach. Wniosek o uchylenie immunitetu Fritzowi skierował w ostatni czwartek do Sejmu prokurator generalny Adam Bodnar. (PAP)
kos/ mro/