07.06.2009 Warszawa (PAP) - Już za kilka dni okręt - muzeum ORP "Błyskawica" ponownie zostanie udostępniony do zwiedzania; w ubiegłym tygodniu historyczny niszczyciel powrócił do basenu portowego przy skwerze Kościuszki w Gdyni.
07.06.2009 Warszawa (PAP) - Już za kilka dni okręt - muzeum ORP "Błyskawica" ponownie zostanie udostępniony do zwiedzania; w ubiegłym tygodniu historyczny niszczyciel powrócił do basenu portowego przy skwerze Kościuszki w Gdyni.
Jak powiedział PAP w niedzielę kmdr por. Bartosz Zajda z biura prasowego Marynarki Wojennej, dla zwiedzających przygotowywane są nowe wystawy i pamiątki historyczne.
Przez ostatnie osiem miesięcy okręt-muzeum, ze względu na remont nabrzeży przy skwerze Kościuszki, przebywał w Porcie Wojennym w Gdyni Oksywiu. Cumował tam przy nabrzeżu fregat rakietowych i nie był udostępniany do zwiedzania.
ORP "Błyskawica" wrócił teraz w zmienionym "kamuflażu".
"Odtworzony został wygląd okrętu z 1944 roku, kiedy uczestniczył w operacji lądowania aliantów w Normandii. Polski okręt osłaniał wówczas od strony morza siły desantu" - podał kmdr por. Zajda.
"Poprzednie malowanie odzwierciedlało wygląd z lat 1941-1942, kiedy operował na Morzu Północnym" - dodał.
ORP "Błyskawica" został zbudowany w latach 1935-1937 w angielskiej stoczni "John SamuelWhite" w Cowes. Pierwsze podniesienie bandery nastąpiło 25 listopada 1937r. Matką chrzestną była żona ambasadora RP w Londynie Cecylia Raczyńska.
30 sierpnia 1939 r. "Błyskawica" wraz z niszczycielami "Grom" i "Burza" w ramach operacji pod kryptonimem "Pekin" przeszła do Wielkiej Brytanii, by eskortować konwoje z zaopatrzeniem dla kraju. Pierwszą jej akcją bojową było zaatakowanie 7 września u północno-zachodnich wybrzeży Anglii nieprzyjacielskiego okrętu podwodnego. Od 1940r. brała udział w osłonie przybrzeżnych konwojów oraz w operacji norweskiej. W rejonie Narwiku ogniem artylerii okręt niszczył stanowiska ogniowe oraz zestrzelił dwa samoloty.
Kolejną operacją była osłona ewakuacji brytyjskiego korpusu ekspedycyjnego z rejonu Dunkierki. Po remoncie i przezbrojeniu ORP "Błyskawica" przez kolejne dwa lata osłaniał atlantyckie konwoje w tym m.in. jeden z największych ówczesnych statków pasażerskich "Queen Elizabeth". Jesienią 1942r. wsławił się obroną konwoju podczas desantu w Afryce Północnej. Od odłamków bomb zginęło czterech marynarzy, a kilkudziesięciu było rannych.
W połowie 1944r. podczas lądowania w Normandii okręt włączono do brytyjsko-kanadyjsko-polskiego zespołu, który zwalczał nieprzyjacielskie siły nawodne w rejonie Kanału La Manche i Zatoki Biskajskiej. Niszczyciel brał udział m.in. w dwóch zwycięskich bitwach morskich pod Quessant i La Rochelle, a następnie dostarczał broń i zaopatrzenie francuskiemu ruchowi oporu. Ostatnią wojenną akcją "Błyskawicy" okazała się operacja "Deadlight" ("Martwe Światło") - topienia niemieckich okrętów podwodnych, które poddały się aliantom.
Podczas wojny ORP "Błyskawica" przebył 148 356 mil morskich, osłaniał 83 konwoje, przeprowadził 108 patroli bojowych, uczestniczył w zatopieniu dwóch okrętów nawodnych, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił cztery samoloty na pewno a trzy prawdopodobnie. W skutek działań bojowych trzykrotnie uległ poważnym uszkodzeniom. Łączne straty załogi wyniosły: 5 zabitych i 48 rannych podoficerów i marynarzy.
Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedza kilkadziesiąt tysięcy turystów z Polski i zagranicy. (PAP)
ktl/ woj/