Osobiste pamiątki byłej więźniarki Auschwitz Kazimiery Gruszczyńskiej, m.in. obozowe maskotki, fragmenty ubrania i korespondencja, wzbogaciły zbiory Muzeum Auschwitz – podał w środę rzecznik placówki Bartosz Bartyzel.
Maskotki wykonane przez przyjaciółkę Gruszczyńskiej Zenobię Piorunek to serce oraz słoń z filcu powstały w szwalni obozu Auschwitz II-Birkenau w drugiej połowie 1944 r. Na niewielkim sercu, do którego dołączone są dwa pantofelki, Piorunek umieściła pierwsze litery imion swojego i przyjaciółki: Z oraz K.
„Obie pamiątki są drobne i bardzo delikatne. W niektórych miejscach można dostrzec przerwania i ubytki. Dlatego najpierw te unikatowe przedmioty, świadectwo przyjaźni dwóch więźniarek, zostaną poddane zabiegom konserwatorskim, aby mogły one przetrwać i opowiadać swoją historię jeszcze przez wiele, wiele lat” - powiedziała szefowa muzealnego działu zbiorów Elżbieta Cajzer.
Wśród pamiątek, które przekazała córka byłej więźniarki Lucyna Gruszczyńska-Jeleńska, są też przedmioty związane z powrotem po Polski po wyzwoleniu podobozu Flossenbuerg w Chemnitz. Jest to m.in. skrawek sukienki, którą otrzymała w punkcie Czerwonego Krzyża w Pradze. Umieściła na nim napis: „Powrót z obozu”. Do Muzeum trafiła także osobista korespondencja.
Kazimierza Gruszczyńska została deportowana do Auschwitz w lutym 1943 roku z więzienia w Mysłowicach. W obozie zginał jej mąż Czesław. Został rozstrzelany przez Niemców wiosną 1943 roku. Zenobia Piorunek również trafiła do Auschwitz z Mysłowic, ale pół roku później. Jesienią następnego roku obie więźniarki zostały przeniesione do Chemnitz, gdzie w kwietniu 1945 roku doczekały wyzwolenia.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 roku na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. W ubiegłym roku zwiedziło je 1,3 mln osób. Były obóz w 1979 roku został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
szf/ ls/