Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko został ustanowiony patronem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" - powiedział w niedzielę abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy św. z okazji 34. rocznicy powstania Solidarności.
Kapelan warszawskiej „Solidarności” w latach 1980-1984, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, błogosławiony Kościoła katolickiego Jerzy Popiełuszko został ustanowiony Patronem NSZZ "Solidarność" Dekretem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia Papieża Franciszka. Decyzja została podjęta 25 sierpnia br.
Dekret został odczytany podczas nabożeństwa w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku przez metropolitę gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Dokument odebrał przewodniczący związku, Piotr Duda. Decyzję o złożeniu wniosku o ustanowienie patronatu do Watykanu za pośrednictwem Episkopatu Polski podjął Krajowy Zjazd Delegatów w październiku 2010 roku we Wrocławiu.
Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy zwrócił uwagę, że „historyczna droga Solidarności trwa”. „Solidarność nie zwinęła swoich sztandarów, choć tego jej nie raz życzono (…) nie zakończyła swej historycznej drogi w ciszy muzeum przechowującego pamiątki minionych wydarzeń” - mówił.
W mszy, która rozpoczęła uroczystości z okazji 34. rocznicy Sierpnia'80 i powstania NSZZ "Solidarności" oraz 26. rocznicy strajków z 1988 roku zorganizowane przez Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność, uczestniczyli wszyscy dotychczasowi przewodniczący związku: Lech Wałęsa, Marian Krzaklewski, Janusz Śniadek i Piotr Duda. W nabożeństwie wzięli udział też przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, ambasadorowie USA i Portugalii w Polsce oraz delegacja z Białorusi. Podczas mszy do Bazyliki św. Brygidy wprowadzone zostały relikwie świętego Jana Pawła II i błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.
Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podczas mszy zwrócił uwagę, że „historyczna droga Solidarności trwa”. „Solidarność nie zwinęła swoich sztandarów, choć tego jej nie raz życzono (…) nie zakończyła swej historycznej drogi w ciszy muzeum przechowującego pamiątki minionych wydarzeń” - mówił. Przekonywał, że „to Solidarność niesie wiano Sierpnia 80 roku; stanowi najważniejszy podmiot realizujący tamte postanowienia, kontynuujący tamten etos”.
Zaznaczył, że „stała się wielkim symbolem dla Europy i wielkim, pokojowym ruchem ku wolności; wyzwalała walkę, ale nie taką, która niszczy, traktuje człowieka jak wroga, tylko walkę pokojową”. Jak powiedział, „długi jest katalog spraw, problemów, z którymi boryka się dziś związek, kiedy brakuje autentycznego dialogu społecznego”. „Szukacie dziś u Chrystusa wspomożenia w podejmowaniu tych trudnych spraw, w dopominaniu się o prawa należne ludziom pracy, w realizowaniu dziedzictwa Solidarności, którego jesteście depozytariuszami i które wzbogacacie waszą pracą i działalnością” – powiedział abp Głódź. Zaapelował o modlitwę o pokój społeczny w wymiarze polskiej wspólnoty. „O pokój w polskiej polityce, w elitach władzy” – mówił.
Program rocznicowych obchodów organizowanych przez Solidarność przewiduje przemarsz uczestników nabożeństwa ulicami Gdańska na Plac Solidarności, gdzie przed historyczną Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej będą złożone wiązanki kwiatów.
W historycznej Sali BHP odbędzie się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu gdańskiego Solidarności, w czasie którego zaplanowano wystąpienia przewodniczącego Komisji Krajowej "Solidarności" Piotra Dudy i prezesa IPN Łukasza Kamińskiego. Zostaną też wręczone honorowe wyróżnienia pięciu uczestnikom Sierpnia'80. 48 uczniów z Pomorza otrzyma też stypendia im. NSZZ "Solidarność".
Po południu rozpocznie się, z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, oficjalne otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności. (PAP)
bls/ as/