Tablicę upamiętniającą Małopolski Komitet Obywatelski "Solidarność" odsłonięto w środę w Krakowie na kamienicy przy ul. Siennej, w której komitet miał swoją siedzibę. Uroczystość zorganizowano w 25. rocznicę wyborów 1989 r.
Tablicę odsłonili prof. Zygmunt Kolenda, który przewodniczył Krakowskiemu Komitetowi Obywatelskiemu "Solidarność" oraz wojewoda małopolski Jerzy Miller.
"To tutaj rozpoczęła się droga do wolności. To tutaj 4 czerwca 1989 r. skończył się komunizm. (…) Ta tablica jest wyrazem naszej wdzięczności dla tych tysięcy ludzi, którzy pracowali w Komitetach Obywatelskich, dla mieszkańców Małopolski, którzy przygotowywali te wybory i te wybory wygrali" – mówił prof. Kolenda.
Przypomniał, że komitet korzystał z pomieszczeń przy ul. Siennej dzięki gościnności Klubu Inteligencji Katolickiej, a przewodniczącym Małopolskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" był zmarły w 2012 r. "niezwykły i niezłomny" Stefan Jurczak - przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "S" w Małopolsce, senator i wicemarszałek Senatu III kadencji (1993-97).
Wojewoda małopolski Jerzy Miller mówił, że tablica jest poświęcona tym wszystkim, zwykłym ludziom, bez których 4 czerwca 1989 r. nie byłoby wygranych wyborów - nie byłoby informacji, plakatów i spotkań z tymi, którzy wówczas kandydowali. "Inaczej tym osobom nie możemy podziękować, jak tylko dobrze wykorzystywać wszystkie szanse, które oni wypracowali, a tym materialnym podziękowaniem niech będzie ta tablica" – powiedział Miller.
W uroczystości uczestniczyli m.in. dawni opozycjoniści, przedstawiciele placówek dyplomatycznych oraz rektorzy krakowskich uczelni, którzy przyszli na ul. Sienną w uroczystym pochodzie.
Pełen tekst umieszczony na tablicy brzmi: "W tym budynku w 1989 r. Małopolski Komitet Obywatelski +Solidarność+ przygotował z udziałem społeczeństwa Krakowa i Małopolski wybory do Sejmu i Senatu III Rzeczypospolitej Polskiej. Tutaj otwarta została droga do wolnej i niepodległej Polski. Mieszkańcy Krakowa i Małopolski".
Obchody 25. rocznicy wyborów do Sejmu i Senatu RP w 1989 roku odbywają się pod hasłem "Dziękujemy za Wolność". Muzeum PRL w Krakowie przygotowało z tej okazji wystawę plenerową „Drużyna Lecha. Senatorowie Wolności", na której prezentowane będą plakaty z pierwszych wolnych wyborów do Senatu w 1989 r. (będzie ją można oglądać do 8 czerwca przed byłym kinem "Światowid"), a wieczorem zaprasza na debatę o historii PRL-u.
W Teatrze Scena STU o godz. 19.00 rozpocznie się prezentacja dyptyku Stanisława Wyspiańskiego "Wesele - Wyzwolenie" w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego. Wieczorem Kładka Bernatka nad Wisłą będzie podświetlona na biało-czerwono.(PAP)
wos/ mok/ mow/