Do Muzeum AK trafią w piątek archiwalia z kolekcji generała Bolesława Nieczui-Ostrowskiego. Są wśród nich zdjęcia, materiały opisujące funkcjonowanie struktur Armii Krajowej po zakończeniu II wojny światowej oraz korespondencja między generałem a żołnierzami.
Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski był szefem uzbrojenia w Komendzie Okręgu Krakowskiego ZWZ-AK, odpowiedzialnym m.in. za konspiracyjną produkcję broni, która odbywała się pod kryptonimem „Ubezpieczalnia”.
W 1944 r. został mianowany szefem inspektoratu „Maria”, który działał w okolicach Miechowa. Po wojnie przeniósł się do Elbląga, został aresztowany i skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie. W więzieniach spędził siedem lat. Zmarł w 2008 roku pozostając przez cały czas w stałym kontakcie ze swymi dawnymi towarzyszami broni.
Jak powiedział PAP Piotr Koziarz z Muzeum AK archiwalia przekaże placówce w piątek wieczorem podczas otwarcia wystawy „Dni Powstania” wnuk gen. Nieczui-Ostrowskiego, Tomasz Stężała. "Materiały te dopełnią zasoby, którymi Muzeum już dysponuje. Bardzo cenna jest zwłaszcza korespondencja generała z podkomendnymi oraz zdjęcia. W tej kolekcji są prawdziwe perełki. Już wiemy, że materiały te wykorzystamy przy realizacji przyszłorocznych planów wystawienniczych np. przy przygotowaniu wystawy o podziemiu antykomunistycznym, bo w 2015 r. przypada 70. rocznica utworzenia Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość” - powiedział PAP dyrektor Muzeum AK dr Janusz Mierzwa.
Dla upamiętnienia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Muzeum AK otwarta zostanie ekspozycja „Dni Powstania – Warszawa 1944” – będąca wspólnym przedsięwzięciem muzeum i Instytutu Pamięci Narodowej. Prezentowane będą na niej wielkoformatowe plansze ze zdjęcia przedstawiającymi walkę żołnierzy Armii Krajowej i tragedię mieszkańców Warszawy. Atmosferę ogarniętego powstaniem miasta przybliży aranżacja wystawy: będą barykady, worki z piaskiem, gruzy, wyjście z kanału.
Otwarcie wystawy poprzedzi rekonstrukcja zdobycia posterunku niemieckiego przez powstańców. Po wernisażu wykład o powstaniu wygłosi dr Maciej Korkuć z IPN, zaplanowano też projekcję filmu "Powstanie Warszawskie" w reżyserii Krzysztofa Langa. (PAP)
wos/ ls/