Nie ma możliwości i potrzeby zbierania pieniędzy na ekshumacje i identyfikacje ofiar komunizmu - podał IPN. Instytut nawiązał do kwesty Fundacji Niezłomni, z której pieniądze mają być przeznaczone na ten cel. Postępujemy zgodnie z prawem - zapewniła fundacja.
W czwartek rzecznik IPN Andrzej Arseniuk przedstawił w tej sprawie komunikat Rady Projektu Poszukiwań Miejsc Pochówku i Identyfikacji Ofiar Totalitaryzmów. Radę tworzą IPN, Ministerstwo Sprawiedliwości, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie oraz Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
"Wszystkie dotychczasowe działania poszukiwawcze i ekshumacje, prowadzone w latach 2011-2014, finansowane były ze środków publicznych (z budżetu Instytutu Pamięci Narodowej i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa). Nie istnieje możliwość przekazywania darowizn na tę działalność (IPN i ROPWiM nie mogą przyjmować darowizn finansowych), nie ma też takiej potrzeby" - głosi komunikat. Czytamy w nim, że oświadczenie Rady wiąże się z zapowiadaną przez Fundację Niezłomni kolejną "kwestą na ekshumacje i identyfikacje żołnierzy niezłomnych".
Rada projektu podała, że "przedstawiciele Fundacji Niezłomni nie zwracali się ani do Rady, ani do władz instytucji uczestniczących w projekcie (...) o autoryzację planowanej zbiórki pieniędzy". "Warunkiem autoryzowania przez instytucje współtworzące projekt poszukiwań i identyfikacji jakichkolwiek kwest na funkcjonowanie Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT) i wsparcie procesu identyfikacji jest ich pełna transparentność, w tym publiczne rozliczenie środków zgromadzonych w toku dotychczasowych zbiórek" - czytamy w komunikacie.
Rada poinformowała też, że istnieje możliwość wspierania funkcjonowania Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów oraz procesu identyfikacji genetycznej poprzez wpłaty darowizn na konto Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Numer konta podany jest na stronie internetowej www.pbgot.pl
Rada poinformowała też, że istnieje możliwość wspierania funkcjonowania PBGOT oraz procesu identyfikacji genetycznej poprzez wpłaty darowizn na konto Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Numer konta podany jest na stronie internetowej www.pbgot.pl
Fundacja Niezłomni poinformowała PAP, że wszystkie działania, jakie podjęła w związku ze zbiórkami pieniędzy, są zgodne z prawem. "Prowadzimy kwesty w oparciu o zgłoszenie - zgodnie z obowiązującym prawem i ustawą - do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji" - powiedział prezes fundacji Wojciech Łuczak. Podkreślił, że ani IPN ani Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa nie mogą autoryzować kwest, bo "nie są właściwymi instytucjami do autoryzowania zbiórek publicznych".
Prezes fundacji poinformował też, że kierowana przez niego fundacja przekazała Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie 140 tys. zł w sprzęcie, który umożliwi specjalistom sprawniej identyfikować ofiary komunistycznej bezpieki. Baza jest wspólnym przedsięwzięciem IPN i Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie polegającym na gromadzeniu, porównywaniu i identyfikacji materiału genetycznego ofiar terroru komunistycznego i rodzin zaginionych bądź zmarłych.
Nawiązując do komunikatu Rady, w którym stwierdzono, że m.in. IPN nie może przyjmować darowizn finansowych, szef fundacji mówił, że fundacja nie zamierza przekazywać zebranych przez wolontariuszy pieniędzy ani IPN ani Radzie Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podkreślił też, że zgodnie z wymaganiami prawa wszystkie działania fundacji są transparentne.
Zgodnie z informacją Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji o decyzjach w sprawie zbiórek publicznych wydanych przed 18 lipca 2014 r. (czyli przed zmianą przepisów ustawy; obecnie zgoda na zbiórkę nie jest konieczna, wystarczy jedynie zgłoszenie drogą elektroniczną) Niezłomni - Fundacja im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" ze Szczecina otrzymała zgodę na wsparcie Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów. Zbiórkę publiczną na ten cel fundacja może przeprowadzać na terenie kraju do 31 grudnia 2014 r. Resort precyzuje, że przeznaczenie zebranych środków to "dofinansowanie zadań Bazy w zakresie badań przedgenetycznych i genetycznych: kosztów poszukiwania miejsc pochówku, oględzin sądowo-lekarsko-antropologicznych, izolacji DNA, identyfikacji osobniczej oraz dofinansowanie kosztu wydruku materiałów informacyjnych w ramach akcji +Niezłomny jest w Tobie+".(PAP)
nno/ mow/