Polacy byli pierwszymi, którzy przed 25-ciu laty wymusili zmiany polityczne, pokazali odwagę i dodali odwagi innym - mówiła kanclerz Niemiec Angela Merkel na otwarciu wystawy "Odwaga i pojednanie" w Krzyżowej z okazji 25. rocznicy pojednania polsko-niemieckiego.
Merkel podkreśliła, że w ubiegłych tygodniach w Niemczech przypominano "poruszające wydarzenia, które miały miejsce 25 lat temu". Jesienią 1989 roku w byłej NRD dążenie wolności było coraz mocniejsze - mówiła kanclerz. "Przypominaliśmy, że to dążenie do wolności spowodowało, że 9 listopada 1989 roku mur berliński runął" - dodała. Jej zdaniem, moment przełomu był możliwy, "ponieważ inni już poszli naprzód".
Dlatego - zauważyła Merkel - Niemcy spoglądają na odwagę i dążenie do wolności w innych państwach, także państwach byłego bloku wschodniego.
Merkel zwróciła uwagę, że Polacy byli pierwszymi, którzy wymusili zmiany polityczne. Wielu Polaków zachowało w sercu słowa Jana Pawła II "nie lękajcie się" - kontynuowała niemiecka kanclerz. Pokazało - mówiła - że mają odwagę i tym samym dodali innym odwagi. "W ten sposób pomogli utorować drogę do wolnej i demokratycznej Europy" - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.
Premier Ewa Kopacz spotkała się w czwartek w Krzyżowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. 25 lat temu w Krzyżowej doszło do symbolicznego gestu pojednania kanclerza Helmuta Kohla i premiera Tadeusza Mazowieckiego. Kopacz i Merkel wzięły udział w uroczystym otwarciu pierwszej stałej wystawy "Odwaga i pojednanie" przygotowanej przez Muzeum Historii Polski na terenie zespołu pałacowego w Krzyżowej z okazji 25. rocznicy pojednania polsko-niemieckiego. (PAP)
mkr/ as/ je/