Dorobek Kongresu Polonii Kanadyjskiej przypomniano w piątek na konferencji naukowej w Warszawie. Zrzeszenie skupiające dzisiaj 150 organizacji polonijnych i reprezentujące blisko milion Kanadyjczyków polskiego pochodzenia zostało założone 70 lat temu w Toronto.
Jak powiedziała PAP prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Teresa Berezowska, celem zrzeszenia są działania na rzecz podtrzymania polskiej kultury wśród kanadyjskiej Polonii oraz reprezentowanie społeczności polonijnej wobec kanadyjskich władz.
Obecnie Kongres Polonii Kanadyjskiej jest zaangażowany w budowę pomnika ofiar komunizmu w Ottawie. Jak mówiła Berezowska, pomnik stanie na głównej ulicy, niedaleko siedziby parlamentu. Według niej projekt jest gotowy, czeka na zatwierdzenie przez władze.
Prezes podkreśliła, że pomnik jest wspólną inicjatywą organizacji zrzeszających Kanadyjczyków o korzeniach estońskich, łotewskich, ukraińskich, koreańskich, wietnamskich. "Współpracujemy ze sobą. To jest właśnie w Kanadzie wspaniałe, wszyscy staramy się wspierać siebie, bez względu na kraj pochodzenia" - mówiła Berezowska.
Kongres - jak podkreśliła - zabiega też o to, by świadomi polskiej historii i dziedzictwa byli wszyscy Kanadyjczycy. Dlatego natychmiast reaguje na użycie sformułowań "polskie obozy śmierci" w mediach kanadyjskich.
"Kongres chce pracować nad tym, by w podręcznikach używanych w kanadyjskich szkołach zostało zapisane, że polscy żołnierze, oficerowie walczyli z kanadyjskim wojskiem w czasie drugiej wojny światowej. Nie ma wzmianki o tym w naszych książkach. A Ukraińcy np. wywalczyli, że w szkołach ukraińskich będzie mowa o Wielkim Głodzie" - mówiła Berezowska. Dodała, że uzupełnienie treści podręczników trzeba przeprowadzić w każdej prowincji, bo za edukację w Kanadzie odpowiedzialne są rządy prowincji.
W 25. rocznicę odzyskania przez Polskę wolności i wyborów czerwcowych Berezowska przypomniała, że Kongres organizował pomoc dla Polaków w czasie stanu wojennego. Zrzeszenie również prowadziło działania u kanadyjskich władz na rzecz Polski.
Kongres Polonii Kanadyjskiej powstał w 1944 r. z przekształcenia założonego w 1931 r. Zrzeszenia Organizacji Polskich w Kanadzie. Dzisiaj zrzesza 150 organizacji polonijnych i reprezentuje blisko milion Kanadyjczyków polskiego pochodzenia.
Konferencję pod hasłem "Kongres Polonii Kanadyjskiej. 70 lat w służbie Narodowi, Ojczyźnie, Polonii" zorganizowały Kongres Polonii Kanadyjskiej, Światowa Rada Badań nad Polonią oraz Instytut Nauk Historycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jej uczestnicy rozmawiają m.in. o mediach polonijnych, życiu artystycznym polskiej emigracji w Kanadzie, polonijnym duszpasterstwie. Konferencja potrwa do soboty. (PAP)
mce/ jbr/