Rotmistrz Witold Pilecki, generał Elżbieta Zawacka, generał Stanisław Maczek, Marian Rejewski oraz generał Władysław Anders znaleźli się w pierwszej piątce plebiscytu na polskich bohaterów II wojny światowej, wybranych przez czytelników miesięcznika „Mówią Wieki”.
Rotmistrz Witold Pilecki uzyskał 17 proc. głosów, generał Elżbieta Zawacka – 8,2 proc., generał Stanisław Maczek – 8,1 proc., Marian Rejewski – 6,6 proc., a generał Władysław Anders - 6,2 proc.
„Witold Pilecki – choć oficer rezerwy – cieszy się dziś uznaniem za to, że z własnej woli, w celach wywiadowczych i dla zorganizowania ruchu oporu, trafił do piekła Auschwitz. (...) Elżbieta Zawacka, kurierka AK i jedyna kobieta wśród cichociemnych. Nie jest to dla nas zaskoczeniem. Elżbieta Zawacka bowiem zajęła wysokie miejsce w zorganizowanym przez Redakcję +Mówią Wieki+ i Muzeum Historii Polski kilka lat temu plebiscycie na +Polkę wszech czasów+. Pozycje trzecia i piąta zajęli – jak na konkurs dotyczący wojny przystało – bohaterowie wojskowi: generałowie Stanisław Maczek i Władysław Anders. Za to na czwartym miejscu uplasował się Marian Rejewski, jeden z matematyków, którzy złamali kod Enigmy” – mówi redaktor naczelny „Mówią Wieki” Michał Kopczyński.
Prof. Kopczyńskiego w komentarzu do rezultatów plebiscytu wskazuje też, że organizatorzy spodziewali się podobnego wyniku: „Jak należało się spodziewać, najwięcej głosów padło na bohaterów wojskowych, walczących zarówno w szeregach regularnych armii, jak i w ruchu oporu.(...) Kolejność ta pokrywa się z wynikami sondażu przeprowadzonego przez Pentor dla Muzeum II Wojny Światowej w 2009 roku, gdzie jako cechy symbolizowane przez bohaterów II wojny światowej wymieniano najczęściej właśnie cnoty wojskowe (waleczność, odwaga, bohaterstwo, dobre dowodzenie, mądra polityka” - zauważa.
Pełna treść komentarza prof. Kopczyńskiego zamieszczona została w majowym numerze miesięcznika „Mówią wieki”.
Wśród osób, które wzięły udział w plebiscycie, rozlosowanych zostanie 15 zestawów książek historycznych oraz gadżety (m.in. USB i koszulki). Wyniki zostały ogłoszone w numerze majowym „Mówią Wieki” oraz na stronie www.mowiawieki.pl.
Miesięcznik „Mówią Wieki” ogłosił plebiscyt na największego narodowego bohatera drugiej wojny światowej, która tak boleśnie doświadczył Polskę i jej mieszkańców, z okazji 70. rocznicy zakończenia konfliktu.
Patronat nad plebiscytem objęło Muzeum Historii Polski i portal historyczny www.dzieje.pl. Na liście zaproponowanej przez organizatora znalazło się 30 osób, a głosujący dodatkowo mogli proponować własnych kandydatów.
Źródło: „Mówią Wieki”