Od środy w Sanktuarium św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Krakowie-Łagiewnikach pielgrzymi mogą zobaczyć sutannę, którą miał na sobie polski papież w czasie nieudanego zamachu na jego życie w 1981 r.
13 maja 1981 r. Jan Paweł II podczas audiencji generalnej na Placu Świętego Piotra został ciężko ranny. Strzały do papieża oddał Turek Mehmet Ali Agca, który przedstawił wiele wersji o tym, kto był jego mocodawcą. Późniejszy święty w ciężkim stanie trafił do szpitala, gdzie uratowano mu życie.
"Niech ona będzie świadkiem zamachu, ale i wielkości Jana Pawła II" - powiedział bliski współpracownik i przyjaciel polskiego papieża, kard. Stanisław Dziwisz na środowej konferencji prasowej, która odbyła się ona tuż przed uroczystym odsłonięciem gabloty z sutanną.
Dziwisz dodał, że w sutannie, którą można obejrzeć w Krakowie Jan Paweł II został zawieziony do szpitala. "Są na niej ślady od kuli, a przede wszystkim krwi" - zaznaczył.
Kardynał podkreślił, że sutanna nie zaginęła dzięki siostrom zakonnym, które posługiwały przy Janie Pawle II. Zabrały ją ze szpitala, a następnie została ona schowana. Nie była też prana, czyszczona ani pokazywana.
"Po śladach krwi widać, że Jan Paweł II bardzo się wykrwawił. Opatrzność Boża, jak mówił - Matka Boska Fatimska, uratowała go od śmierci. Przecież w szpitalu były momenty, gdy lekarze zwątpili, czy da się go uratować" - wspominał kard. Dziwisz.
Metropolita krakowski uważa, że nigdy nie zostanie wyjaśnione dokładnie, kto był zleceniodawca zamachu. „Przypuszczam, że nawet Ali Agca nie wiedział, kto go posłał. Mówiło się, że on też zaraz po tym wydarzeniu miał zginąć” – zaznaczył kardynał.
Podczas konferencji prasowej przypomniano, że osoby które chcą jeszcze lepiej poznać osobę polskiego papieża będą mogły od 15 maja zobaczyć w kinach film „Apartament”. W filmie pokazano materiały odsłaniające to, czego świadkami było jedynie kilka osób z wąskiego kręgu najbliższych współpracowników i przyjaciół świętego.
Z kolei koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 bp Damian Muskus poinformował o nowej inicjatywie związanej z duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia. „Młodzi misjonarze Miłosierdzia”, to projekt który ma zachęcić młodych ludzi, aby pomagali innym.
Centrum św. Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane przez metropolitę krakowskiego kard. Dziwisza 2 stycznia 2006 r. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!".
Centrum budowane jest na terenie tzw. Białych Mórz w Łagiewnikach, pozostałych po zakładach sodowych Solway, w których podczas wojny pracował późniejszy papież Karol Wojtyła. Budowa Centrum została zainaugurowana 11 października 2008 roku; 23 października 2010 w fundamenty kościoła został wmurowany kamień węgielny, pobłogosławiony przez Benedykta XVI. (PAP)
rcz/ par/