15.06.2009 Warszawa (PAP) - Od początku czerwca można już zwiedzać Twierdzę Wisłoujście - unikalny zabytek sztuki fortyfikacyjnej położony w sąsiedztwie półwyspu Westerplatte - poinformowała Monika Kryger z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które zarządza obiektem. Zabytek będzie dostępny dla zwiedzających do końca września.
15.06.2009 Warszawa (PAP) - Od początku czerwca można już zwiedzać Twierdzę Wisłoujście - unikalny zabytek sztuki fortyfikacyjnej położony w sąsiedztwie półwyspu Westerplatte - poinformowała Monika Kryger z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które zarządza obiektem. Zabytek będzie dostępny dla zwiedzających do końca września. Nazwa Wisłoujście pochodzi z czasów, kiedy ujście Wisły znajdowało się w bezpośrednim sąsiedztwie Twierdzy. Stanowiła ona ważny strategicznie punkt, skąd można było kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do Gdańska. Ponieważ dawny port w Gdańsku położony był nad Motławą, kilka kilometrów od brzegu morskiego, to Wisłoujście stanowiło kluczowy obiekt osłaniający Gdańsk od strony morza i jednocześnie zabezpieczający przed zaskoczeniem miasta i portu przez nieprzyjaciela.
Naukowcy nie wykluczają, że już za panowania książąt pomorskich znajdowała się tu strażnica. Zachowany obecnie kształt umocnień twierdzy pochodzi głównie z przełomu XV/XVI wieku, kiedy wieżę i wieniec otoczono czterema bastionami i fosą.
W 1627 roku flota polska stacjonująca w Twierdzy stoczyła słynną zwycięską bitwę w Zatoce Gdańskiej z okrętami szwedzkimi, które blokowały ujście Wisły. Na kartach historii ta bitwa zapisała się jako Bitwa pod Oliwą. Natomiast w XIX wieku przetrzymywano tutaj licznych działaczy społecznych i politycznych, m.in. Karola Marcinkowskiego, Józefa Chociszewskiego, Walentego Stefańskiego czy Johanna Trojana - gdańskiego poetę, uwięzionego za obrazę majestatu cesarza niemieckiego.
Mimo dużych zniszczeń dokonanych w 1945 roku w wyniku ostrzału artyleryjskiego - legły wówczas w gruzach koszary, wieża, część wieńca, domki oficerskie i kantyny - dzięki pracom rekonstruktorskim w latach 1957 - 1972 Twierdza odzyskała część swojego dawnego kształtu.
Fortyfikacje można zwiedzać codziennie, oprócz poniedziałku, od 10.00 do 18.00. Wejście na teren Twierdzy możliwe jest tylko w grupach, ale nie ma obowiązku wcześniejszej rezerwacji. Grupy mogą formować się tuż przy wejściu na teren obiektu. Na terenie Twierdzy przygotowano również plac zabaw dla dzieci.
PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski
agt/