6 publikacji dziennikarskich zdobyło równorzędne wyróżnienia w tegorocznej, czwartej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek, rozstrzygniętej w sobotę w Katowicach. Napłynęło 60 prac.
Przewodnicząca kapituły, prodziekan Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego prof. Krystyna Doktorowicz podkreśliła wysoki poziom wszystkich wyróżnionych prac. „Mieliśmy w tym roku trudny orzech do zgryzienia. Prace były na równym poziomie, ale nie zauważyliśmy wielkiego dzieła na miarę +Please find - Henryk Mikołaj Górecki+, nagrodzonego w drugiej edycji” – powiedziała podczas uroczystości.
Wyróżnienia zdobyła m.in. Izolda Czmok-Nowak za materiał pt. "Ostatnia chopionka" wyemitowany w TVP Historia – opowieść o kobiecie, która całe życie ubiera się na co dzień w tradycyjny śląski strój. Monikę Hemperek i duńską dokumentalistkę Lisbeth Jessen wyróżniono za zrealizowany w Radiu Lublin reportaż "Gutentag po polsku" – historię odkrywania przez Amerykankę z Nowego Jorku jej śląsko-żydowskich korzeni.
Daniel Karaś, David Zaisky i Norbert Tkacz zostali wyróżnieni za publikację pt. "Jak pijak grał w piłkę. Ernest Wilimowski i jego historia" (Polskie Radio 3 i wp.pl). Jak podkreślał członek kapituły Andrzej Zydorowicz, to pierwszy materiał o tematyce sportowej wyróżniony w tym konkursie, co również świadczy o jego wartości. Dodał, że pokazuje na przykładzie sportowca powikłane losy Ślązaków. Wilimowski (1916-1997) – wybitny piłkarz – był reprezentantem Polski i III Rzeszy.
Wyróżnienie zdobyła również Anna Malinowska za artykuł "Umowna data urodzenia. Miałam 3 matki", opublikowany w „Dużym Formacie” – dodatku do "Gazety Wyborczej. Jego bohaterką jest kobieta poszukująca prawdy o swojej matce - ofiara działającej pod egidą SS niemieckiej instytucji Lebensborn lub fatalnej pomyłki.
"Lebensborn miał hodować prawdziwych aryjczyków, przekazywał dzieci do adopcji rodzinom niemieckim lub wychowywał je w swoich domach dziecka. Szacuje się, że do Lebensborn trafiło 200 tys. polskich dzieci w różnych okolicznościach, tylko 30 tys. zwrócono po wojnie Polsce, wśród nich była bohaterka reportażu, być może jedna z niewielu, której wyrządzono w ten sposób krzywdę” – mówił członek kapituły Jan Dziadul.
Kolejni wyróżnieni to Maria Zawała i Karol Gruszka z „Dziennika Zachodniego” za interaktywny reportaż poświęcony śląskiemu artyście malującemu na szkle pt. "Śląsk za szybami", opublikowany na Slaskplus.pl.
Ostatnim z wyróżnionych był dziennikarz Telewizji Silesia Grzegorz Żądło za materiał pt. "Arystokracja reklamy z Katowic" – opowieść o czasach, kiedy Katowice były jednym z najpiękniej oświetlonych neonami miast oraz o próbach powrotu do tej tradycji.
Wszyscy wyróżnieni zdobyli nagrody w wysokości 5 tys. zł, ufundowane przez samorząd województwa śląskiego. Marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa podkreślił podczas uroczystości, że nagroda jest uhonorowaniem „ciężkiej pracy dziennikarzy”.
Celem konkursu jest promocja regionu, a także upamiętnienie wybitnej śląskiej dziennikarki i wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek, która zginęła w katastrofie smoleńskiej. Konkurs jest ukierunkowany na zagadnienia związane z historią województwa śląskiego, jej oceną oraz zmianami, a także wizją przyszłości regionu, jego miejsca i roli w Polsce i Europie.
Inicjatywa uczczenia pamięci Krystyny Bochenek poprzez organizację konkursu jej imienia wyszła pięć lat temu od przedstawicieli śląskich mediów. Przy organizacji konkursu współdziałają też Uniwersytet Śląski, Teatr Śląski i Fundacja im. Krystyny Bochenek, kierowana przez jej córkę Magdalenę.
Krystyna Bochenek przez wiele lat była dziennikarką Polskiego Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Dyktanda, imieninowych zjazdów Krystyn, inicjatorką gali Ambasador Polszczyzny.
Patronat nad konkursem objęła m.in. Polska Agencja Prasowa. (PAP)
lun/ par/