Zapewnienie lepszej ochrony dokumentacji zgromadzonej przez Fundację oraz upowszechnianie dostępu do niej jest celem porozumienia o współpracy podpisanego w czwartek pomiędzy Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych a Fundacją Ośrodka Karta.
Umowa została podpisana w stołecznej siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych przez naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych Władysława Stępniaka i prezesa Fundacji Ośrodka Karta Zbigniewa Gluzę. Celem porozumienia jest "zapewnienie lepszej ochrony dokumentacji zgromadzonej przez Fundację i upowszechnianie dostępu do niej". Porozumienie zakłada również działania na rzecz rozwoju archiwów społecznych.
Ośrodek Karta istnieje od 1982 r., od roku 1990 działa jako Fundacja Ośrodka Karta, a od 2004 r. jest organizacją pożytku publicznego. W ramach swojej działalności gromadzi archiwalia z XX w., które tworzy 1,3 tys. m bieżących dokumentów, 230 tys. zdjęć, 5,3 tys. relacji audio oraz 7,8 tys. prac konkursu "Historia Bliska" dokumentujących historię lokalną.
Fundacja prowadzi także działalność wydawniczą, wystawienniczą, archiwistyczną i edukacyjną mającą za zadanie dokumentowanie i upowszechnianie historii najnowszej Polski i Europy Środkowo-Wschodniej XX w. Organizuje również działania na rzecz rozwoju instytucji pozarządowych zajmujących się dokumentowaniem życia społecznego i dziejów lokalnych.
Jak podają Archiwa, mając na uwadze znaczenie zbiorów i działalność Fundacji Ośrodka Karta Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych w ramach umowy zobowiązał się do udzielania Fundacji poradnictwa metodycznego w zakresie opracowania materiałów archiwalnych oraz udostępnienia systemu teleinformatycznego do zarządzania zasobami archiwalnymi. Archiwa Państwowe będą udzielać Fundacji również wsparcia w zakresie publikowania informacji o jej zasobach archiwalnych w ogólnopolskim systemie informacji archiwalnej, a także współpracować przy projektach wystawienniczych i wydawniczych, edukacyjnych i naukowych prowadzonych przez Fundację.
Fundacja ze swej strony zobowiązała się do przekazania kopii cyfrowych materiałów archiwalnych będących w jej posiadaniu do Centralnego Repozytorium Cyfrowego prowadzonego przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. W przypadku likwidacji lub upadłości Fundacji jej zbiory zostaną przekazane do wskazanego archiwum państwowego.
Strony porozumienia zobowiązały się również do wypracowania modelowych zasad współpracy pomiędzy archiwami państwowymi a organizacjami pozarządowymi zajmującymi się dokumentowaniem życia społecznego, dziejów regionalnych i lokalnych. Jak podkreślają Archiwa, ma to szczególne znaczenie w związku ze znowelizowaną w marcu przez Sejm ustawą o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, która przewiduje m.in. możliwość uzyskania przez instytucje pozarządowe (tzw. archiwa społeczne) dotacji na prowadzenie działalności w zakresie opracowywania, zabezpieczania oraz udostępniania gromadzonych dokumentów. (PAP)
akn/ jbr/