Przyszłoroczne uroczystości 1050. rocznicy chrztu Polski powinny być nie tylko wspomnieniem ważnego wydarzenia, ale przede wszystkim okazją do odnowienia i umocnienia wiary – powiedział w środę na Jasnej Górze prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.
Przekonywał, że mimo różnych kultur i tradycji, które przez wieki kształtowały Europę, to chrześcijaństwo przyniosło "fundament jedności".
Prymas przewodniczył sumie pontyfikalnej podczas uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. W homilii przypomniał, że wydarzenie z 966 r. było ważne dla początków wiary i polskiej państwowości. Jednakże, jak zaznaczył, uroczystości rocznicowe nie są tylko po to, by sobie o nim przypomnieć i dziękować za nie.
Jubileuszowe obchody są przede wszystkim – kontynuował prymas - okazją do „odnowienia i umocnienia naszej wiary, do ponownego odkrycia łaski i daru chrztu świętego, do odważnego i wiernego podjęcia wszystkich wezwań i zobowiązań, które z chrztem się wiążą”.
W dalszej części homilii hierarcha zaapelował o dobre korzystanie z daru wolności – o to, by przez wolność budować, a nie niszczyć. „Chodzi również o to, abyśmy również sami nie podcinali nigdy tych korzeni, z których wyrastamy, abyśmy pamiętali – jak to pięknie nam przypomniał ze Wzgórza Lecha w Gnieźnie święty Jan Paweł II – że choć nasza historia, owszem, jest jak wielka rzeka, która ma różne dopływy, bo tworzą ją także różne kultury i tradycje, a jednak ten fundament jedności, na którym warto budować w każdym czasie, przyniosło chrześcijaństwo” - wskazał prymas.
Podkreślił, że 1050. rocznica chrztu Polski jest okazją, aby na nowo dostrzec to wielkie dziedzictwo i zastanowić się jak dzisiaj głosić naukę Chrystusa „zwłaszcza tym spośród nas, którzy o niej zapomnieli lub dla których straciła ona swoją żywotną moc”.
Część homilii abp Polak poświęcił rodzinie. Zwrócił uwagę, że wielu współczesnym małżeństwom brakuje autentycznej miłości. "Dlatego trzeba, by jak najbliżej nich stanęły inne małżeństwa i rodziny, które swoim życiem pokażą, że to Chrystus jest mocą i siłą, dzięki której można kochać się nawzajem z nieustanną wiernością" - powiedział.
Także o rodzinie wspomniał generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski, który powitał zgromadzonych na uroczystościach. „Obce są nam jakiekolwiek ustawodawcze próby zrównujące małżeństwo i rodziny, z takimi sposobami wspólnego życia, które nimi przecież nie są. Nie możemy dopasowywać się do świata tylko dla naszej wygody, czy aby być lepiej postrzeganym przez ludzi. Nie według ludzkich pomysłów na rodzinę i małżeństwo, ale według Bożego porządku rzeczy, Bożego wzoru, pragniemy układać nasze życie” - podkreślił.
Podczas mszy został odczytany Akt Odnowienia Ślubów Jasnogórskich, oraz posłanie na Światowy Dzień Młodzieży w Krakowie.
Na przypadające 26 sierpnia święto Matki Bożej Częstochowskiej w pieszych pielgrzymkach dociera każdego roku ponad 30 tys. wiernych. Najliczniejszą z nich była w tym roku 33. Piesza Pielgrzymka Tarnowska, która zgromadziła ponad 7 tys. osób. W sumie w dni poprzedzające święto na Jasną Górę wchodzi około 80 pielgrzymek, głównie z regionu częstochowskiego. (PAP)
kon/ skz/ pz/